fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajKorea obawia się o przyszłość polskich kontraktów zbrojeniowych

Korea obawia się o przyszłość polskich kontraktów zbrojeniowych

Koreańczycy obawiają się, że wielomiliardowe kontrakty zbrojeniowe między Polską a Koreą Południową mogą być zagrożone po stworzeniu nowego rządu. Politycy opozycji jednak uspokajają.

Jak informuje „Financial Times”, południowokoreańskie firmy zbrojeniowe obawiają się, że kontrakty o łącznej wartości 13,7 mld dol. na wyrzutnie rakiet, czołgi, samobieżne haubice i myśliwce ostatecznie nie dojdą do skutku. Zauważają bowiem, że poprzedni polski rząd wykorzystał w tym celu specjalny fundusz na wydatki nadzwyczajne, aby móc sfinansować te zakupy. Teraz został jednak oskarżony przez koalicję partii opozycyjnych, które zdobyły większość w wyborach, o utrzymywanie nadmiernych wydatków poza zwykłymi procedurami budżetowymi.

Koreańczycy obawiają się niepewności, politycy uspokajają

„FT” przypomina, że poprzednie zmiany rządów w Polsce doprowadziły do anulowania dużych kontraktów obronnych. „W 2016 r. nowo powołany rząd PiS rozgniewał Francję, rezygnując z wartego 3,5 mld dol. zakupu śmigłowców Caracal wyprodukowanych przez Airbusa” – czytamy. Korea Południowa obawia się, że teraz będzie podobnie. „Martwimy się o umowy z powodu rosnącej niepewności w Polsce” – powiedział cytowany przez „Financial Times” koreański urzędnik ds. zamówień obronnych. Podobne opinie wypowiadają koreańscy politycy i przedstawiciele firm zbrojeniowych.

„Financial Times” w swoim artykule cytuje wiceszefa partii Polska 2050 Michał Kobosko. Polityk zapewnił, że nowy rząd nie anuluje wiążących umów i nie powtórzy sporu takiego jak ten dotyczący śmigłowców Caracal, ale dokona przeglądu wszelkich złożonych obietnic i przeanalizuje umowy, których dokładne warunki były utrzymywane w tajemnicy. „Nie ogłosimy, że zerwiemy wszystkie podpisane kontrakty, nawet jeśli byliśmy również zaskoczeni, że Polska kupuje wszystko od Amerykanów i Koreańczyków, a nie od naszych europejskich partnerów” – zapewnił na łamach „FT”.

Tydzień temu Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej w latach 2011-2015 (rozważany jako potencjalny kandydat do powrotu na to stanowisko) powiedział portalowi Politico, że przyszły rząd nie zamierza zerwać żadnego kontraktu. „Nie chcemy, aby nasi sojusznicy postrzegali Polskę jako nieprzewidywalną” – powiedział.

Politico.eu, BusinessInsider.com.pl, Financial Times, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA