fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKorea obawia się o przyszłość polskich kontraktów zbrojeniowych

Korea obawia się o przyszłość polskich kontraktów zbrojeniowych

Koreańczycy obawiają się, że wielomiliardowe kontrakty zbrojeniowe między Polską a Koreą Południową mogą być zagrożone po stworzeniu nowego rządu. Politycy opozycji jednak uspokajają.

Jak informuje „Financial Times”, południowokoreańskie firmy zbrojeniowe obawiają się, że kontrakty o łącznej wartości 13,7 mld dol. na wyrzutnie rakiet, czołgi, samobieżne haubice i myśliwce ostatecznie nie dojdą do skutku. Zauważają bowiem, że poprzedni polski rząd wykorzystał w tym celu specjalny fundusz na wydatki nadzwyczajne, aby móc sfinansować te zakupy. Teraz został jednak oskarżony przez koalicję partii opozycyjnych, które zdobyły większość w wyborach, o utrzymywanie nadmiernych wydatków poza zwykłymi procedurami budżetowymi.

Koreańczycy obawiają się niepewności, politycy uspokajają

„FT” przypomina, że poprzednie zmiany rządów w Polsce doprowadziły do anulowania dużych kontraktów obronnych. „W 2016 r. nowo powołany rząd PiS rozgniewał Francję, rezygnując z wartego 3,5 mld dol. zakupu śmigłowców Caracal wyprodukowanych przez Airbusa” – czytamy. Korea Południowa obawia się, że teraz będzie podobnie. „Martwimy się o umowy z powodu rosnącej niepewności w Polsce” – powiedział cytowany przez „Financial Times” koreański urzędnik ds. zamówień obronnych. Podobne opinie wypowiadają koreańscy politycy i przedstawiciele firm zbrojeniowych.

„Financial Times” w swoim artykule cytuje wiceszefa partii Polska 2050 Michał Kobosko. Polityk zapewnił, że nowy rząd nie anuluje wiążących umów i nie powtórzy sporu takiego jak ten dotyczący śmigłowców Caracal, ale dokona przeglądu wszelkich złożonych obietnic i przeanalizuje umowy, których dokładne warunki były utrzymywane w tajemnicy. „Nie ogłosimy, że zerwiemy wszystkie podpisane kontrakty, nawet jeśli byliśmy również zaskoczeni, że Polska kupuje wszystko od Amerykanów i Koreańczyków, a nie od naszych europejskich partnerów” – zapewnił na łamach „FT”.

Tydzień temu Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej w latach 2011-2015 (rozważany jako potencjalny kandydat do powrotu na to stanowisko) powiedział portalowi Politico, że przyszły rząd nie zamierza zerwać żadnego kontraktu. „Nie chcemy, aby nasi sojusznicy postrzegali Polskę jako nieprzewidywalną” – powiedział.

Politico.eu, BusinessInsider.com.pl, Financial Times, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA