fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajKorea obawia się o przyszłość polskich kontraktów zbrojeniowych

Korea obawia się o przyszłość polskich kontraktów zbrojeniowych

Koreańczycy obawiają się, że wielomiliardowe kontrakty zbrojeniowe między Polską a Koreą Południową mogą być zagrożone po stworzeniu nowego rządu. Politycy opozycji jednak uspokajają.

Jak informuje „Financial Times”, południowokoreańskie firmy zbrojeniowe obawiają się, że kontrakty o łącznej wartości 13,7 mld dol. na wyrzutnie rakiet, czołgi, samobieżne haubice i myśliwce ostatecznie nie dojdą do skutku. Zauważają bowiem, że poprzedni polski rząd wykorzystał w tym celu specjalny fundusz na wydatki nadzwyczajne, aby móc sfinansować te zakupy. Teraz został jednak oskarżony przez koalicję partii opozycyjnych, które zdobyły większość w wyborach, o utrzymywanie nadmiernych wydatków poza zwykłymi procedurami budżetowymi.

Koreańczycy obawiają się niepewności, politycy uspokajają

„FT” przypomina, że poprzednie zmiany rządów w Polsce doprowadziły do anulowania dużych kontraktów obronnych. „W 2016 r. nowo powołany rząd PiS rozgniewał Francję, rezygnując z wartego 3,5 mld dol. zakupu śmigłowców Caracal wyprodukowanych przez Airbusa” – czytamy. Korea Południowa obawia się, że teraz będzie podobnie. „Martwimy się o umowy z powodu rosnącej niepewności w Polsce” – powiedział cytowany przez „Financial Times” koreański urzędnik ds. zamówień obronnych. Podobne opinie wypowiadają koreańscy politycy i przedstawiciele firm zbrojeniowych.

„Financial Times” w swoim artykule cytuje wiceszefa partii Polska 2050 Michał Kobosko. Polityk zapewnił, że nowy rząd nie anuluje wiążących umów i nie powtórzy sporu takiego jak ten dotyczący śmigłowców Caracal, ale dokona przeglądu wszelkich złożonych obietnic i przeanalizuje umowy, których dokładne warunki były utrzymywane w tajemnicy. „Nie ogłosimy, że zerwiemy wszystkie podpisane kontrakty, nawet jeśli byliśmy również zaskoczeni, że Polska kupuje wszystko od Amerykanów i Koreańczyków, a nie od naszych europejskich partnerów” – zapewnił na łamach „FT”.

Tydzień temu Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej w latach 2011-2015 (rozważany jako potencjalny kandydat do powrotu na to stanowisko) powiedział portalowi Politico, że przyszły rząd nie zamierza zerwać żadnego kontraktu. „Nie chcemy, aby nasi sojusznicy postrzegali Polskę jako nieprzewidywalną” – powiedział.

Politico.eu, BusinessInsider.com.pl, Financial Times, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA