fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatKorea Północna i Rosja zacieśniają współpracę

Korea Północna i Rosja zacieśniają współpracę

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wyraził chęć osiągnięcia „bliższej współpracy strategicznej” z Rosją w celu „obrony pokoju i bezpieczeństwa światowego”.

12 czerwca, okazji święta narodowego Rosji, Kim Dzong Un wysłał do prezydenta Władimira Putina wiadomość, w której podkreślił, że poprawa współpracy będzie zgodna „ze wspólnym pragnieniem narodów obu krajów” – czytamy w komunikacie północnokoreańskiej państwowej agencji informacyjna KCNA. Kim pochwalił także „osiągnięcia silnego i mądrego narodu rosyjskiego” oraz decyzję Putina, który „podjął walkę o likwidację rosnącego zagrożenia ze strony wrogich sił dążących do pozbawienia Rosji suwerenności, bezpieczeństwa i spokojnego życia”. Koreański tyran stwierdził także, że obecne walki weszły w nową, decydującą fazę.

„Jest pewne, że sprawiedliwość zwycięży i że naród rosyjski będzie nadal przynosił chwałę historii zwycięstwa” – stwierdził Kim w swoim przesłaniu, jednocześnie podkreślając swoje pełne poparcie i solidarność z Rosją „w jej otwartej walce o zachowanie suwerennych praw, rozwoju i interesów kraju przed arbitralnymi i nadmiernymi praktykami imperialistów”. Na koniec Kim zaznaczył, że przyjaźń między dwoma krajami jest „cennym narzędziem strategicznym”, po czym powtórzył, że Pjongjang dąży do „nieustannego rozwijania współpracy i dobrego sąsiedztwa, zgodnie z wymogami nowej ery”.

Korea Północna starała się nawiązać bliższe więzi z Kremlem i poparła Moskwę po inwazji na Ukrainę w zeszłym roku, obwiniając za wojnę „hegemoniczną politykę” i „władczość” Stanów Zjednoczonych i Zachodu.

Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że pomimo zaprzeczeń Pjongjangu, Stany Zjednoczone potwierdziły, że Korea Północna dostarczała broń najemnikom Wagnera w listopadzie 2022 r. oraz wyraził obawę, że Kim Dzong Un planuje dostarczyć Rosji więcej sprzętu wojskowego. W marcu br. Stany Zjednoczone poinformowały, że mają nowe informacje wskazujące na to, że Rosja stara się pozyskać dodatkową broń z Korei Północnej w zamian za pomoc żywnościową. Wydaje się, że Rosja zwróciła się do Korei Północnej i innych „zbójeckich” krajów w desperackiej próbie obejścia sankcji i kontroli eksportu w celu zabezpieczenia dostaw broni, której potrzebuje do kontynuowania wojny z Ukrainą. Kim, który po raz pierwszy spotkał się z Putinem w 2019 r., zaapelował o „bliższą współpracę strategiczną” między Pjongjangiem a Moskwą dodając, że będzie „mocno trzymał rękę” rosyjskiego przywódcy we wspólnym celu budowy „potężnego kraju”. Korea Północna wywołała międzynarodowe zaniepokojenie swoimi wyraźnymi próbami zbliżenia się do Kremla.

Putin przychylnie odpowiedział na uwertury Kima wzywając do zacieśnienia więzi. W wymianie listów w sierpniu zeszłego roku z okazji dnia wyzwolenia – kiedy Korea została wyzwolona spod japońskich rządów kolonialnych w 1945 r. – Putin powiedział, że Rosja i Korea Północna będą „nadal rozszerzać wszechstronne i konstruktywne stosunki dwustronne”, aby wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność na Półwyspie Koreańskim i w Azji Północno-Wschodniej.

W lipcu 2022 r. Korea Północna uznała dwie wspierane przez Rosję zbuntowane „republiki ludowe” we wschodniej Ukrainie za niepodległe państwa. Co ciekawe, jedynie Korea Północna i Syria uznają te rosyjskie aneksje. Ale – jak to mówią – ciągnie swój do swego i Putin ma takich przyjaciół, na jakich zasługuje.

źródło: theguardian.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA