fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatKorea Północna pomoże Rosji w odbudowie Donbasu?

Korea Północna pomoże Rosji w odbudowie Donbasu?

Przedstawiciele rosyjskich władz informują o planach zatrudnienia obywateli Korei Północnej przy odbudowie zniszczeń na zajętych terytoriach Ukrainy.

Według Aleksandra Matsegora, ambasadora Rosji w Korei Północnej, robotnicy z tego kraju mogą się pojawić m.in. w Donbasie.

Realizacja tego planu będzie stanowiła złamanie sankcji obowiązujących od 2017 r. Zgodnie z nimi państwa ONZ (do których należy Rosja) zdecydowały, że nie będą zatrudniać u siebie pracowników z reżimu Kim Dzong Una.

Korea Północna od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę broniła działań Moskwy. W połowie lipca uznała niepodległość separatystycznych republik Ługańskiej i Donieckiej. Kilka dni później północnokoreańska dyplomacja opublikowała oświadczenie, w którym stwierdza, że relacje między obydwoma państwami „osiągnęły nowy, strategiczny poziom”.

Współpraca gospodarcza obydwu krajów może sprowadzać się do zapewnienia taniej siły roboczej przez Koreę Północną i przekazania w zamian przez Rosję energii, surowców i żywności.

Wsparcie azjatyckiej dyktatury może być szczególnie istotne w jej obecnej sytuacji gospodarczej. W 2021 r. PKB Korei Północnej skurczył się o 0,1 proc., podczas gdy rok wcześniej ten spadek wyniósł 4,5 proc. Był to efekt międzynarodowych sankcji oraz ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19.

Voanews.com, nhk.or.jp

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA