fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKorea Południowa może odejść od wyjątkowego na świecie sposobu liczenia wieku

Korea Południowa może odejść od wyjątkowego na świecie sposobu liczenia wieku

W Korei Południowej, kiedy rodzi się dziecko, uważa się je za jednoroczne, a z każdym początkiem nowego roku staje się o rok starsze. Oznacza to, że dziecko urodzone w grudniu zostaje uznane za dwuletnie w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Ta metoda „wieku koreańskiego” może wkrótce ulec zmianie. Nowy prezydent-elekt Yoon Suk-yeol zapowiedział działania na rzecz zniesienie tej wielowiekowej metody liczenia wieku. Nowa administracja chce ujednolicić sposób liczenia wieku z resztą świata. Różnica ta – według zwolenników zmian – spowodowała „trwałe zamieszanie” i „niepotrzebne koszty społeczne i ekonomiczne”.

W Korei istnieją trzy sposoby liczenia wieku.

Oficjalnie, od 1962 roku w większości definicji prawnych i procesów administracyjnych, kraj używa międzynarodowego systemu liczenia wieku – daty urodzenia danej osoby.

Korea ma również inny oficjalny sposób liczenia wieku ludzi, według którego dzieci rodzą się w wieku 0 i zyskują rok z każdym kolejnym 1 stycznia. Zgodnie z tym sposobem, dziecko urodzone w grudniu 2020 r. będzie miało dwa lata do stycznia 2022 r., nawet jeśli oficjalnie skończy dwa lata dopiero w grudniu tego roku. Metoda ta stosowana jest głównie do określania wieku ustawowego w dziedzinach prawa, które dotyczą znacznej części ludności, w tym do poboru do służby wojskowej lub określania wieku, w jakim nieletni powinni być chronieni przed nadużyciami.

Jest też metoda „wieku koreańskiego”, która jest używana przez wszystkich na co dzień w społeczeństwie, polegająca na tym, że każdy automatycznie ma rok w chwili urodzenia i staje się o rok starszy w nowym roku, niezależnie od daty urodzenia.

Jak wskazują znawcy Azji, dla niektórych wiek to tylko liczba, ale w Korei Południowej jest on traktowany bardzo poważnie.

– Dla mieszkańców Korei Południowej ustalenie, czy ktoś jest starszy od nich, czy nie, jest w kontekście społecznym ważniejsze niż znajomość czyjegoś imienia. Jest to niezbędne przy wyborze sposobu zwracania się do tej osoby i wymaganego tytułu – powiedział BBC Shin Ji, profesor na Wydziale Języka i Literatury Koreańskiej Uniwersytetu Koreańskiego.

Koreańska tradycja liczenia wieku wywodzi się z Chin i różnych części Azji. Uważa się jednak, że Korea Południowa jest jedynym krajem, który nadal powszechnie liczy wiek w ten sposób.

Wydaje się, że propozycja nowego prezydenta cieszy się szerokim poparciem, ale eksperci mają wątpliwości, czy faktycznie zostanie wdrożona. Dostrzegają plusy tego rozwiązania, ale wskazują, że w konserwatywnym społeczeństwie koreańskim „wiek koreański” jest elementem wielowiekowej tradycji i będzie jeszcze długo nieoficjalnie funkcjonował w społeczeństwie.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA