fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatKorea Południowa może odejść od wyjątkowego na świecie sposobu liczenia wieku

Korea Południowa może odejść od wyjątkowego na świecie sposobu liczenia wieku

W Korei Południowej, kiedy rodzi się dziecko, uważa się je za jednoroczne, a z każdym początkiem nowego roku staje się o rok starsze. Oznacza to, że dziecko urodzone w grudniu zostaje uznane za dwuletnie w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Ta metoda „wieku koreańskiego” może wkrótce ulec zmianie. Nowy prezydent-elekt Yoon Suk-yeol zapowiedział działania na rzecz zniesienie tej wielowiekowej metody liczenia wieku. Nowa administracja chce ujednolicić sposób liczenia wieku z resztą świata. Różnica ta – według zwolenników zmian – spowodowała „trwałe zamieszanie” i „niepotrzebne koszty społeczne i ekonomiczne”.

W Korei istnieją trzy sposoby liczenia wieku.

Oficjalnie, od 1962 roku w większości definicji prawnych i procesów administracyjnych, kraj używa międzynarodowego systemu liczenia wieku – daty urodzenia danej osoby.

Korea ma również inny oficjalny sposób liczenia wieku ludzi, według którego dzieci rodzą się w wieku 0 i zyskują rok z każdym kolejnym 1 stycznia. Zgodnie z tym sposobem, dziecko urodzone w grudniu 2020 r. będzie miało dwa lata do stycznia 2022 r., nawet jeśli oficjalnie skończy dwa lata dopiero w grudniu tego roku. Metoda ta stosowana jest głównie do określania wieku ustawowego w dziedzinach prawa, które dotyczą znacznej części ludności, w tym do poboru do służby wojskowej lub określania wieku, w jakim nieletni powinni być chronieni przed nadużyciami.

Jest też metoda „wieku koreańskiego”, która jest używana przez wszystkich na co dzień w społeczeństwie, polegająca na tym, że każdy automatycznie ma rok w chwili urodzenia i staje się o rok starszy w nowym roku, niezależnie od daty urodzenia.

Jak wskazują znawcy Azji, dla niektórych wiek to tylko liczba, ale w Korei Południowej jest on traktowany bardzo poważnie.

– Dla mieszkańców Korei Południowej ustalenie, czy ktoś jest starszy od nich, czy nie, jest w kontekście społecznym ważniejsze niż znajomość czyjegoś imienia. Jest to niezbędne przy wyborze sposobu zwracania się do tej osoby i wymaganego tytułu – powiedział BBC Shin Ji, profesor na Wydziale Języka i Literatury Koreańskiej Uniwersytetu Koreańskiego.

Koreańska tradycja liczenia wieku wywodzi się z Chin i różnych części Azji. Uważa się jednak, że Korea Południowa jest jedynym krajem, który nadal powszechnie liczy wiek w ten sposób.

Wydaje się, że propozycja nowego prezydenta cieszy się szerokim poparciem, ale eksperci mają wątpliwości, czy faktycznie zostanie wdrożona. Dostrzegają plusy tego rozwiązania, ale wskazują, że w konserwatywnym społeczeństwie koreańskim „wiek koreański” jest elementem wielowiekowej tradycji i będzie jeszcze długo nieoficjalnie funkcjonował w społeczeństwie.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA