fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatKorea zakazuje relacji homoseksualnych w wojsku. Aktywiści protestują

Korea zakazuje relacji homoseksualnych w wojsku. Aktywiści protestują

Sąd konstytucyjny Korei Południowej podtrzymał ustawę zakazującą w wojsku stosunków osób tej samej płci. Stwierdził, że związki takie mogą zaszkodzić gotowości bojowej żołnierzy i podważyć dyscyplinę. Aktywiści LGBT potępili orzeczenie sądu, twierdząc, że podsyca ono przemoc i dyskryminację żołnierzy-gejów.

Służba wojskowa w Korei Południowej jest obowiązkowa, a wszyscy pełnosprawni mężczyźni w wieku od 18 do 28 lat muszą ją odbyć przez około 20 miesięcy.

Południowokoreański trybunał większością pięciu do czterech głosów orzekł, że artykuł 92-6 wojskowej ustawy karnej jest zgodny z konstytucją. Ustawa nie odnosi się wyraźnie do stosunków płciowych z osobami tej samej płci, ale zakazuje „stosunku analnego” lub „jakiegokolwiek innego nieprzyzwoitego czynu” podczas służby. Sąd po raz czwarty (od 2002 r.) podtrzymał to prawo, które grozi karą do dwóch lat więzienia.

Homoseksualizm w Korei Południowej od 2003 r. nie jest już klasyfikowany jako „szkodliwy i obsceniczny”, ale bycie gejem jest czasami postrzegane tam jako niepełnosprawność, a nawet schorzenie. Relacje homoseksualne nie są ograniczane, ale małżeństwa osób tej samej płci nie są uznawane.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA