fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaKoreańczycy chcą budować elektrownię atomową z polskimi firmami i współpracować ws. półprzewodników

Koreańczycy chcą budować elektrownię atomową z polskimi firmami i współpracować ws. półprzewodników

W przededniu wizyty koreańskiego ministra handlu, przemysłu i energii w Polsce przedstawiciele koreańskiego KHNP podbijają stawkę w wyścigu o budowę polskiego atomu. Przekonują, że ich oferta jest bardziej konkurencyjna niż to, co mogą zaproponować Amerykanie i Francuzi. Do tego dokładają wizję nawet 70-procentowego udziału polskich firm w budowie bloków.

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-Yang oraz Chung Jae-hoon, prezes KHNP, pojawią się w Warszawie 30 czerwca. Koreański koncern KHNP jest jednym z oferentów w postępowaniu na dostawę technologii i budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W tle oferty znajduje się także m.in. współpraca w zakresie półprzewodników oraz przemysłu zbrojeniowego.

Koreański koncern pod koniec kwietnia tego roku złożył ofertę na budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 8,4 GW. Tym samym dołączył do francuskiego EDF w walce o ten kontrakt. W grze są również Amerykanie z Westinghouse, którzy ofertę mają przedstawić jeszcze w czerwcu. Polski rząd chce, by pierwsze blok w ramach tej inwestycji ruszył w 2033 r.

– Podtrzymuję gotowość uczestnictwa KHNP w polskim projekcie jądrowym – powiedział w trakcie spotkania z dziennikarzami Yoh-Shik Nam, wiceprezes wykonawczy KHNP odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój biznesu jądrowego. Równocześnie przekonywał, że koreańska propozycja jest najbardziej konkurencyjna. Wyliczał przy tym, że oferta KHNP jest o ok. 30 proc. tańsza niż pozostałe. Wiceprezes KHNP nie chciał doprecyzować, jak wyglądać będzie ostateczna cena wyprodukowanej energii, ale zapewniał, że „zarówno cena budowy, jak i cena produkcji energii jest konkurencyjna względem innych ofert”

Równocześnie przypomniał, że przedstawiona stronie polskiej oferta obejmuje nie tylko energetykę jądrową. – W pakiecie są wszystkie obszary, w którym możemy współpracować, m.in. półprzewodniki i czwarta rewolucja przemysłowa – wskazał, po czym dodał, że podobna umowa na budowę elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich obejmowała także współpracę w sektorach obronnym i wodorowym.

Jak zapewniał Yoh-Shik Nam, udział polskich firm w budowie pierwszego bloku jądrowego wyniesie 40 proc. i będzie stopniowo rósł do poziomu 70 proc. przy szóstym ostatnim bloku. Wiceprezes KHNP podtrzymał także deklarację tego, że strona koreańska jest gotowa pokryć 49 proc. kosztów oraz zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe, m.in. poprzez kredyty eksportowe oraz agencje rozwoju.

BusinessInsider.com.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA