fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatKoreańska firma płaci pracownikom majątek za urodzenie dziecka!

Koreańska firma płaci pracownikom majątek za urodzenie dziecka!

Południowokoreański gigant budowlany firma Booyoung uruchomiła gigantyczny program wsparcia dla swoich pracowników posiadającym potomstwo.

Władze przedsiębiorstwa Booyoung zapowiedziały, że uruchamiają program, w ramach którego każdy pracownik zostający rodzicem otrzyma od firmy 100 milionów wonów (równowartość 300 tysięcy złotych). Osoby mające trójkę lub więcej dzieci będą mogły zamienić ten benefit na zamieszkanie w wynajętym przez pracodawcę lokalu, za który firma będzie ponosić opłaty. 

Ponadto przeznaczono 7 miliardów wonów (21 milionów złotych) dla pracowników, którym od 2021 roku urodziły się  dzieci (w sumie jest ich 70). 

Jeśli Korea w dalszym ciągu będzie zmagać się z utrzymującym się niskim wskaźnikiem urodzeń, w ciągu dwóch dekad naród najprawdopodobniej stanie w obliczu kryzysu obejmującego spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym i niedobory siły roboczej w dziedzinie obrony potrzebnej do utrzymania bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego

– powiedział założyciel firmy Lee Joong-keun, który należy też do stowarzyszeń wspierających siły zbrojne Korei Południowej.  

Korea Południowa ma najniższy przyrost naturalny na świecie. Współczynnik dzietności w tym kraju wynosi 0,78 (dla porównania: w Polsce jest to 1,2), a żeby zaistniało zjawisko zastępowalności pokoleń powinien on sięgać co najmniej 2,1. Według prognoz w przyszłym roku współczynnik ten może w Korei spaść nawet do 0,65. 

edition.cnn.com, koreajoongangdaily.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA