fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatKoreańska firma płaci pracownikom majątek za urodzenie dziecka!

Koreańska firma płaci pracownikom majątek za urodzenie dziecka!

Południowokoreański gigant budowlany firma Booyoung uruchomiła gigantyczny program wsparcia dla swoich pracowników posiadającym potomstwo.

Władze przedsiębiorstwa Booyoung zapowiedziały, że uruchamiają program, w ramach którego każdy pracownik zostający rodzicem otrzyma od firmy 100 milionów wonów (równowartość 300 tysięcy złotych). Osoby mające trójkę lub więcej dzieci będą mogły zamienić ten benefit na zamieszkanie w wynajętym przez pracodawcę lokalu, za który firma będzie ponosić opłaty. 

Ponadto przeznaczono 7 miliardów wonów (21 milionów złotych) dla pracowników, którym od 2021 roku urodziły się  dzieci (w sumie jest ich 70). 

Jeśli Korea w dalszym ciągu będzie zmagać się z utrzymującym się niskim wskaźnikiem urodzeń, w ciągu dwóch dekad naród najprawdopodobniej stanie w obliczu kryzysu obejmującego spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym i niedobory siły roboczej w dziedzinie obrony potrzebnej do utrzymania bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego

– powiedział założyciel firmy Lee Joong-keun, który należy też do stowarzyszeń wspierających siły zbrojne Korei Południowej.  

Korea Południowa ma najniższy przyrost naturalny na świecie. Współczynnik dzietności w tym kraju wynosi 0,78 (dla porównania: w Polsce jest to 1,2), a żeby zaistniało zjawisko zastępowalności pokoleń powinien on sięgać co najmniej 2,1. Według prognoz w przyszłym roku współczynnik ten może w Korei spaść nawet do 0,65. 

edition.cnn.com, koreajoongangdaily.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA