fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatKoreańska firma płaci pracownikom majątek za urodzenie dziecka!

Koreańska firma płaci pracownikom majątek za urodzenie dziecka!

Południowokoreański gigant budowlany firma Booyoung uruchomiła gigantyczny program wsparcia dla swoich pracowników posiadającym potomstwo.

Władze przedsiębiorstwa Booyoung zapowiedziały, że uruchamiają program, w ramach którego każdy pracownik zostający rodzicem otrzyma od firmy 100 milionów wonów (równowartość 300 tysięcy złotych). Osoby mające trójkę lub więcej dzieci będą mogły zamienić ten benefit na zamieszkanie w wynajętym przez pracodawcę lokalu, za który firma będzie ponosić opłaty. 

Ponadto przeznaczono 7 miliardów wonów (21 milionów złotych) dla pracowników, którym od 2021 roku urodziły się  dzieci (w sumie jest ich 70). 

Jeśli Korea w dalszym ciągu będzie zmagać się z utrzymującym się niskim wskaźnikiem urodzeń, w ciągu dwóch dekad naród najprawdopodobniej stanie w obliczu kryzysu obejmującego spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym i niedobory siły roboczej w dziedzinie obrony potrzebnej do utrzymania bezpieczeństwa narodowego i porządku publicznego

– powiedział założyciel firmy Lee Joong-keun, który należy też do stowarzyszeń wspierających siły zbrojne Korei Południowej.  

Korea Południowa ma najniższy przyrost naturalny na świecie. Współczynnik dzietności w tym kraju wynosi 0,78 (dla porównania: w Polsce jest to 1,2), a żeby zaistniało zjawisko zastępowalności pokoleń powinien on sięgać co najmniej 2,1. Według prognoz w przyszłym roku współczynnik ten może w Korei spaść nawet do 0,65. 

edition.cnn.com, koreajoongangdaily.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA