fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatKoreański zespół awatarów notuje miliony wyświetleń w sieci

Koreański zespół awatarów notuje miliony wyświetleń w sieci

Koreański dziewczęcy zespół Eternity osiąga miliony odsłon w internecie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że członkinie grupy to awatary.

Od wydania debiutanckiego singla „I’m Real” w 2021 r. Eternity – koreańska dziewczęca grupa tworząca w zdobywającym coraz większą popularność na świecie gatunku K-pop, zanotowała miliony wyświetleń w internecie.

Śpiewają, tańczą i komunikują się ze swoimi fanami, tak jak każdy inny zespół. W rzeczywistości jest jedna duża różnica między nimi a innymi popowymi grupami: wszystkie 11 członkiń grupy to postacie wirtualne – awatary stworzone przy pomocy sztucznej inteligencji.

„Biznes, który robimy z Eternity, to nowy biznes. Myślę, że to nowy gatunek” – mówi Park Jieun, kobieta stojąca za stworzeniem zespołu. „Zaletą posiadania wirtualnych artystów jest to, że podczas gdy gwiazdy K-popu często zmagają się z fizycznymi ograniczeniami, a nawet problemami psychicznymi, ponieważ są istotami ludzkimi, wirtualni artyści mogą być od nich wolni”.

Kulturowa fala koreańskiego popu w ciągu ostatniej dekady stała się ogromną siłą. Ze swoimi chwytliwymi melodiami, zaawansowaną technologicznie produkcją i zgrabnymi układami tanecznymi K-pop wdarł się do światowego mainstreamu stając się jednym z najbardziej lukratywnych i wpływowych produktów eksportowych Korei Południowej.

Wirtualne twarze Eternity zostały stworzone przez firmę Pulse9 zajmującą się technologią głębokiego uczenia. Park Jieun jest dyrektorem generalnym organizacji.

Początkowo firma wygenerowała 101 fantastycznych twarzy, dzieląc je na cztery kategorie według ich uroku: słodkie, seksowne, niewinne i inteligentne. Fani zostali poproszeni o głosowanie na swoich faworytów. Następnie wewnętrzni projektanci zabrali się do pracy nad animacją zwycięskich postaci zgodnie z preferencjami fanów.

W przypadku czatów na żywo, filmów i spotkań fanów online twarze awatarów są wyświetlane na twarzach anonimowych piosenkarzy, aktorów i tancerzy zakontraktowanych przez Pulse9. Technologia działa jak filtr deepfake, ożywiając postacie. „Wirtualne postacie mogą być doskonałe, ale mogą też być bardziej ludzkie niż ludzie” – mówi Park Jieun dla BBC 100 Women.

Ponieważ technologia deepfake wchodzi do głównego nurtu pojawiły się obawy, że może ona zostać wykorzystana do manipulowania zdjęciami ludzi bez ich pozwolenia lub do generowania niebezpiecznych dezinformacji. Kobiety zgłaszały, że ich twarze umieszczano w filmach pornograficznych, a na portalach społecznościowych udostępniano głębokie podróbki prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Park Jieun widzi jednak korzyści w istnieniu wirtualnych zespołów, w których każdy awatar może być kontrolowany przez ich twórców. „Skandal wywołany przez prawdziwe ludzkie gwiazdy K-popu może być zabawny, ale stanowi również ryzyko dla biznesu” – mówi. Wierzy, że może dobrze wykorzystać te nowe technologie i zminimalizować ryzyko dla przeciążonych i znajdujących się pod presją artystów K-pop, którzy starają się nadążyć za wymaganiami branży. W ciągu ostatnich lat K-pop trafiał na pierwsze strony gazet w związku z różnymi  problemami społecznymi i skandalami – od plotek randkowych i internetowego trollowania czy zawstydzania po ekstremalne diety piosenkarzy i molestowanie seksualne.

Gatunek ten wywołał również dyskusję na temat zdrowia psychicznego i cybernękania w Korei Południowej po tragicznej śmierci młodych gwiazd K-popu, co zdaniem wielu miało znaczący wpływ na ich popularność.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA