fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaŚwiatKoreańskie firmy inwestują w USA, prezydent kraju „sprzedawcą numer 1”

Koreańskie firmy inwestują w USA, prezydent kraju „sprzedawcą numer 1”

Amerykańskie i południowokoreańskie firmy ogłosiły wielomiliardowe wspólne inwestycje w czasie wizyty prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola w USA. Yoon, który nazywa siebie „sprzedawcą numer 1” w kraju, uczynił interesy i „dyplomację sprzedaży” kluczowym elementem swoich zagranicznych podróży.

Podczas wizyty koreańskiego prezydenta Yoon Suk Yeola w USA omówione zostaną kwestie wzmocnienia bezpieczeństwa kraju wobec rosnącego zagrożenia z Korei Północnej (coraz silniejsze w kraju są chęci do pozyskania własnej broni atomowej). Rozmowy dotyczą także obecności koreańskich firm przemysłu chipowego w Chinach i wsparcia kraju dla amerykańskich ograniczeń w eksporcie najnowocześniejszej technologii chipowych do Państwa Środka.

Miliardy dolarów we wspólne inwestycje

Już przed wizytą koreańskiego prezydenta w Waszyngtonie General Motors i Samsung SDI poinformowały, że zainwestują ponad 3 miliardy dolarów w budowę wspólnego zakładu w USA produkującego akumulatory do pojazdów elektrycznych. Z kolei Hyundai Motor poinformował, że sfinalizował w Stanach Zjednoczonych spółkę joint venture o wartości 5 miliardów dolarów w branży samochodów elektrycznych, a Netflix ogłosił plany zainwestowania 2,5 miliarda dolarów w Korei Południowej w ciągu najbliższych czterech lat w produkcję koreańskich produkcji filmowych.

Omówiono także dziesiątki umów biznesowych, które mają zostać podpisane podczas wizyty Yoona – powiedział dziennikarzom Choi Sang-mok, starszy sekretarz ds. ekonomicznych prezydenta. Wzmocniona ma zostać także współpraca z USA w sektorze kosmicznym.

Niedawno Korea Południowa poinformowała o zwiększaniu wsparcia militarnego Ukrainy w wojnie z Rosją, czego wcześniej unikała, aby nie pogarszać relacji z Rosją. Sprzęt dla Ukraińców ma przekazywać Stanom Zjednoczonym.

120 dyrektorów w prezydenckiej świcie

Wizyta Yoon w dniach 24-29 kwietnia jest pierwszą wizytą państwową przywódcy Korei Południowej w Stanach Zjednoczonych od 12 lat. Towarzyszy mu ponad 120 dyrektorów największych firm w Korei Południowej, w tym prezes wykonawczy Samsung Electronics Jay Y. Lee i prezes wykonawczy Hyundai Motor Group Euisun Chung.

Kontrowersje w relacjach koreańsko-amerykańskich dotyczą jednak amerykańskiego wielomiliardowego wsparcia dla krajowych firm z sektora półprzewodników i „zielonych technologii” w postaci dotacji i ulg podatkowych (w ramach Inflation Reduction Act i Chips Act), co ogranicza konkurencyjność południowokoreańskich przedsiębiorstw.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA