fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeKoronakryzys przyspiesza rewolucję technologiczną w agrobiznesie

Koronakryzys przyspiesza rewolucję technologiczną w agrobiznesie

Debata o cyfryzacji firm jest kluczowa dla strategicznego myślenia o przyszłości polskiej gospodarki. Nie tylko największe, ale i średniej wielkości firmy inwestują w innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające skutecznie konkurować na polskim i zagranicznych rynkach. Jak najbardziej dotyczy to także branży spożywczej.

Na 14 mld zł w najbliższych latach szacowane są potrzeby inwestycyjne w sektorze food & beverage, czyli mówiąc prościej: w przemyśle spożywczym – czytamy w raporcie Digi Index, przygotowanym po raz pierwszy przez ekspertów Siemens Financial Services. Te inwestycje są niezbędne, konstatują autorzy raportu. Chcąc utrzymać swoją pozycję konkurencyjną i móc dalej się rozwijać, firmy będą je stopniowo realizować.

Dalsza automatyzacja produkcji

Dzieje się. Dzieje się dobrze, bo rozwój następuje we właściwym kierunku. W tym roku już co trzecia firma z branży spożywczej wprowadziła nowoczesne rozwiązania w zakresie automatyzacji produkcji. 26 proc. przedsiębiorstw zainwestowało w nowe urządzenia i maszyny, a jedna czwarta firm „pochyliła” się nad regeneracją starych.

Porównując z latami poprzednimi, można mówić o stałym trendzie modernizacji produkcji w gospodarstwach produkujących dla przemysłu spożywczego. Automatyzacja i cyfryzacja przyczyniają się do obniżki kosztów oraz do lepszego zarządzania czasem pracowników.

Już w 81 proc. agrofirm pracują najnowocześniejsze urządzenia chłodnicze i systemy ważenia, co poprawia jakość produktów. Wiele przedsiębiorstw ma najnowsze maszyny pakujące. Połowa dysponuje własnymi liniami do transportu, 20 proc. ma mieszarki a 12 proc. piece.

Narzędzia cyfryzacji

– Maszyny dedykowane dla sektora spożywczego stają się coraz bardziej cyfrowe. Rodzime przedsiębiorstwa powinny inwestować w urządzenia, które można łatwo integrować z tymi już istniejącymi oraz wyposażone w inteligentne czujniki, tak aby zapewnić elastyczną adaptację produkcji. Ważne jest także wykorzystanie internetu rzeczy (IoT), aby dodatkowo wspierać efektywność procesów – uważa Anita Grygorowicz., szefowa Zespołu Vendorskiego w Siemens Financial Services w Polsce.

Wskaźnik Digi Index Siemensa bada poziom cyfryzacji firm branży spożywczej. Przedsiębiorstwa tego sektora osiągnęły w tym roku wartość tego wskaźnika na przyzwoitym poziomie 1,7.
Co ważne, pomimo pandemii 17 proc. firm przebadanych na potrzeby raportu Digi Index zamierza w perspektywie najbliższego roku zwiększyć u siebie nakłady finansowe na cyfryzację.

Nowoczesny agroprodukt

Branża spożywcza wprowadza innowacyjne rozwiązania bazujące na nowoczesnych, cyfrowych technologiach wytwarzania. Firmom zaczyna zależeć nie tylko na wypuszczaniu na rynek produktów najwyższej jakości, ale także na produkowaniu w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Zarówno odbiorcy, jak i konsumenci coraz częściej zwracają uwagę także na to, w jaki sposób dany produkt powstał. Producentom zależy na wytwarzaniu w oparciu o zdrowe, naturalne składniki, pozbawione szkodliwej chemii oraz na stosowaniu praktycznych a zarazem ekologicznych opakowań.

W tym zakresie najbardziej innowacyjne firmy, mające dobre pomysły dające się później wdrożyć na rynku, mogą liczyć na wsparcie finansowe Augere Health Food Fund. Jest to fundusz działający od 2017 roku, w ramach programu BRIdge Alfa, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Finansuje on zarówno start-upy, spin-offy, jak i przedsiębiorstwa o ugruntowanej już pozycji na rynku. Jakie projekty konkretnie go interesują? Czym może pochwalić się w swoim inwestycyjnym portfolio?

Innowacje technologiczne firm

„Wyhodowana” dzięki wparciu finansowemu Augere Health Food Fund polska – ale już też międzynarodowa – firma Biotrem, zasłynęła w zeszłym roku serią upcyklingowych naczyń i sztućców z otrąb. Upcykling jest to taki sposób przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wartościowe surowce. Ten efektywny ekonomicznie proces pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji.
Biotrem oferuje w pełni funkcjonalną i nowoczesną technologię produkcji całkowicie biodegradowalnych i funkcjonalnych opakowań jednorazowych. Znajdują one zastosowanie nie tylko w branży restauracyjnej, hotelarskiej i eventowej, ale także (od tego roku) w procesie magazynowania i transportu żywności.

Inna polska spółka z portfolio funduszu, Rambox z Wrocławia, opracowała wręcz rewolucyjne urządzenie pomiarowe, którym rolnicy mogą badać zawartość pestycydów w warzywach i owocach jeszcze na polu, przed zbiorami. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenia można je wszędzie zabrać i samemu robić pomiary. Zwiększa to efektywność produkcji rolnej, przy zachowaniu rygorystycznych norm jakości, ograniczając już na wstępie cyklu produkcyjnego potencjalne straty.

Zarówno badania prowadzone w skali makro, jak i konkretne działania firm udowadniają, że transformacja cyfrowa i rewolucja rozwojowa najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw rolnych staje się faktem.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy korzystają z chmur

Większość przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje różnego rodzaju technologie chmurowe do rekrutacji lub zarządzania swoimi kadrami.
2 MIN CZYTANIA

Firmy produkcyjne stawiają na AI

Większość firm produkcyjnych w Polsce wdrożyło jakieś rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub jest w trakcie ich implementacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA