fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKoronawirus: jedni nie chcą segregacji sanitarnej, inni domagają się szczepień

Koronawirus: jedni nie chcą segregacji sanitarnej, inni domagają się szczepień

Anglicy tłumnie demonstrowali w ostatni weekend przeciwko wprowadzeniu paszportów szczepionkowych i segregacji sanitarnej. Demonstracja, która przeszła ulicami stolicy, zakończyła się przełamaniem blokady policji i wdarciem się protestujących do centrum handlowego Westfield w Londynie. Skandowano hasła: „Koniec z blokadami” i „Odzyskamy swoją wolność”.

– Jesteśmy tutaj jako wolni ludzie, by wyrazić nasze niezadowolenie, zamierzamy organizować się oddolnie w każdej społeczności, aby zapobiec kolejnym blokadom. Nigdy więcej blokad! – powiedziała mediom Piersa Corbyna, która jest twarzą protestu przeciwko brytyjskim lockdownom.
Centrum handlowe Westfield, do którego wdarli się protestujący, zostało wkrótce odgrodzone, odizolowane i opróżnione, a klienci i reszta protestujących  zostali wyprowadzeni przez ochronę i policję.
Atak protestujących na Westfield nastąpił po wielkim marszu, który ciągnął się dwanaście mil przez Londyn – od Parliament Square, na zachód, aż do Acton. W szczytowym okresie w demonstracji uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Protestujący uważają, że działania podjęte przez rząd w celu zwalczania koronawirusa przyniosły więcej szkód niż pożytku. Twierdzą też, że pod pretekstem walki z pandemią są ograniczane swobody obywatelskie.

Brazylia za szczepieniami i blokadami

Również w Brazylii wybuchły protesty przeciwko temu, jak rząd radził sobie z kryzysem koronawirusa. Powód protestów był jednak diametralnie inny niż w Wielkiej Brytanii. Brazylijczycy domagają się bowiem, by wszyscy obywatele kraju zostali jak najszybciej zaszczepieni.

Masowe – i w większości pokojowe – demonstracje w wielu miastach i miasteczkach kraju trwają już od pewnego czasu. Niechęć protestujących skupia się przede wszystkim na prezydencie Brazylii Jair Bolsonaro, zaś głównym hasłem demonstracji jest „Fora Bolsonaro” („Bolsonaro wynocha”). Protestujący żądają postawienia w stan oskarżenia prezydenta w związku z jego – ich zdaniem – nieudolnym reagowaniem na pandemię Covid-19. Najbardziej radykalni, głównie ci powiązani z socjalistami, zarzucają rządowi ludobójstwo. Ich zdaniem władze nie wdrożyły wystarczających środków, by zapobiec Covid-19, a przede wszystkim nie zorganizowały masowych szczepień.

Szacuje się, że w Brazylii zainfekowanych koronawirusem jest 16,5 miliona ludzi, a ponad 460 tysięcy już zmarło – najwięcej na świecie po USA.

Malezja zamyka gospodarkę

Tymczasem w innym miejscu globu, w Malezji, premier tego kraju Muhyiddin Yassin nakazał całkowite zamknięcie wszystkich „sektorów wytwórczych” – za wyjątkiem tych, których działanie uznano za konieczne dla życia obywateli. Lockdown potrwa od 1 czerwca do 14 czerwca. – Ostatni wzrost liczby przypadków codziennych wykazuje drastyczną tendencję wzrostową, a możliwości szpitali w całym kraju do leczenia pacjentów z COVID-19 są coraz mniejsze – powiedział premier Malezji na konferencji prasowej.
Branże, które będą mogły tam działać, obejmują produkcję materiałów medycznych i zdrowotnych, żywność i napoje, środki czystości, drukowanie i pakowanie oraz lotnictwo. Reszta branż została „zamrożona”.

Jeszcze dalej poszedł rząd Nepalu, który właśnie zamknął wszystko – łącznie ze sklepami spożywczymi – a ludziom zabronił wychodzić z domów.

Jedni chcą się szczepić, inni przeciw szczepieniom protestują. Jedni chcą paszportów covidowych, inni nie. Jedni uznają lockdowny za skuteczną broń przeciwko wirusowi, inni uważają je za bezsensowne działania niszczące gospodarkę. Świat bardzo się różnicuje w kwestii podejścia do pandemii COVID-19.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA