fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaŚwiatKoronawirus: jedni nie chcą segregacji sanitarnej, inni domagają się szczepień

Koronawirus: jedni nie chcą segregacji sanitarnej, inni domagają się szczepień

Anglicy tłumnie demonstrowali w ostatni weekend przeciwko wprowadzeniu paszportów szczepionkowych i segregacji sanitarnej. Demonstracja, która przeszła ulicami stolicy, zakończyła się przełamaniem blokady policji i wdarciem się protestujących do centrum handlowego Westfield w Londynie. Skandowano hasła: „Koniec z blokadami” i „Odzyskamy swoją wolność”.

– Jesteśmy tutaj jako wolni ludzie, by wyrazić nasze niezadowolenie, zamierzamy organizować się oddolnie w każdej społeczności, aby zapobiec kolejnym blokadom. Nigdy więcej blokad! – powiedziała mediom Piersa Corbyna, która jest twarzą protestu przeciwko brytyjskim lockdownom.
Centrum handlowe Westfield, do którego wdarli się protestujący, zostało wkrótce odgrodzone, odizolowane i opróżnione, a klienci i reszta protestujących  zostali wyprowadzeni przez ochronę i policję.
Atak protestujących na Westfield nastąpił po wielkim marszu, który ciągnął się dwanaście mil przez Londyn – od Parliament Square, na zachód, aż do Acton. W szczytowym okresie w demonstracji uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Protestujący uważają, że działania podjęte przez rząd w celu zwalczania koronawirusa przyniosły więcej szkód niż pożytku. Twierdzą też, że pod pretekstem walki z pandemią są ograniczane swobody obywatelskie.

Brazylia za szczepieniami i blokadami

Również w Brazylii wybuchły protesty przeciwko temu, jak rząd radził sobie z kryzysem koronawirusa. Powód protestów był jednak diametralnie inny niż w Wielkiej Brytanii. Brazylijczycy domagają się bowiem, by wszyscy obywatele kraju zostali jak najszybciej zaszczepieni.

Masowe – i w większości pokojowe – demonstracje w wielu miastach i miasteczkach kraju trwają już od pewnego czasu. Niechęć protestujących skupia się przede wszystkim na prezydencie Brazylii Jair Bolsonaro, zaś głównym hasłem demonstracji jest „Fora Bolsonaro” („Bolsonaro wynocha”). Protestujący żądają postawienia w stan oskarżenia prezydenta w związku z jego – ich zdaniem – nieudolnym reagowaniem na pandemię Covid-19. Najbardziej radykalni, głównie ci powiązani z socjalistami, zarzucają rządowi ludobójstwo. Ich zdaniem władze nie wdrożyły wystarczających środków, by zapobiec Covid-19, a przede wszystkim nie zorganizowały masowych szczepień.

Szacuje się, że w Brazylii zainfekowanych koronawirusem jest 16,5 miliona ludzi, a ponad 460 tysięcy już zmarło – najwięcej na świecie po USA.

Malezja zamyka gospodarkę

Tymczasem w innym miejscu globu, w Malezji, premier tego kraju Muhyiddin Yassin nakazał całkowite zamknięcie wszystkich „sektorów wytwórczych” – za wyjątkiem tych, których działanie uznano za konieczne dla życia obywateli. Lockdown potrwa od 1 czerwca do 14 czerwca. – Ostatni wzrost liczby przypadków codziennych wykazuje drastyczną tendencję wzrostową, a możliwości szpitali w całym kraju do leczenia pacjentów z COVID-19 są coraz mniejsze – powiedział premier Malezji na konferencji prasowej.
Branże, które będą mogły tam działać, obejmują produkcję materiałów medycznych i zdrowotnych, żywność i napoje, środki czystości, drukowanie i pakowanie oraz lotnictwo. Reszta branż została „zamrożona”.

Jeszcze dalej poszedł rząd Nepalu, który właśnie zamknął wszystko – łącznie ze sklepami spożywczymi – a ludziom zabronił wychodzić z domów.

Jedni chcą się szczepić, inni przeciw szczepieniom protestują. Jedni chcą paszportów covidowych, inni nie. Jedni uznają lockdowny za skuteczną broń przeciwko wirusowi, inni uważają je za bezsensowne działania niszczące gospodarkę. Świat bardzo się różnicuje w kwestii podejścia do pandemii COVID-19.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Regionalne wsparcie dla firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą już rozglądać się w swoich macierzystych regionach nad dostępnymi formami wsparcia ich działalności. Przybierają one zarówno formę dotacji, jak i preferencyjnych pożyczek. Warto wiedzieć o nich jak najwcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA