fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumKoronawirus. Narodowa retoryka Trumpa trafia na podatny grunt

Koronawirus. Narodowa retoryka Trumpa trafia na podatny grunt

– Jeśli chodzi o środki przetrwania, nigdy nie powinniśmy polegać na zasobach obcego kraju – powiedział amerykański prezydent na konferencji prasowej. – Myślę, że wiele się nauczyliśmy. Kryzys podkreślił, jak ważne jest posiadanie silnych granic i silnego sektora produkcyjnego. Od trzech lat realizujemy wielki krajowy projekt, aby zabezpieczyć nasz system imigracyjny i przywrócić pracę w przemyśle. Przywróciliśmy już wiele miejsc pracy, a doświadczenie pokazuje, jak ważne są granice. Bez granic nie ma narodu – kontynuował Trump. – Naszym celem na przyszłość musi być amerykańska medycyna dla amerykańskich pacjentów, zaopatrzenie dla amerykańskich szpitali i amerykański sprzęt dla naszych wielkich amerykańskich bohaterów.

– Najbogatszy naród, któremu udało się zniszczyć armię Hitlera w niecałe cztery lata i sprowadzić Związek Radziecki na kolana, nie jest w stanie stworzyć wystarczającej liczby masek na twarz i respiratorów, aby poradzić sobie z pandemią. Neoliberalny porządek wojen na rzecz demokracji, wolnego handlu i masowej imigracji miał przynieść wieczne bogactwo i globalne przyjęcie zachodniego humanizmu, a zawiódł niemal pod każdym względem – powiedział Harlan Hill, republikański strateg zasiadający w komitecie doradczym kampanii wyborczej Trumpa w 2020 roku.

Republikanie chętni do podążania populistycznymi śladami Trumpa byli szczególnie aktywni w ocenie roli Chin w wybuchu epidemii. Josh Hawley i Tom Cotton wezwali do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie przebiegu epidemii w Pekinie. Matt Gaetz z kolei namawia do wprowadzenia przepisów mających uniemożliwić chińskim firmom pozyskiwania funduszy z pakietu pomocy doraźnej.

– Każdy amerykański pracownik, który ucierpiał przez COVID-19, powinien otrzymać pełną rekompensatę, zanim jeden grosz z naszego skarbca trafi do chińskich korporacji działających w Stanach Zjednoczonych – zapowiedział Gaetz.

Nawet niektórzy prawodawcy, niezwiązani z nacjonalistycznym skrzydłem Partii Republikańskiej, podzielają te obawy. – Tania siła robocza lub tania produkcja są złym rozwiązaniem, jeśli jest się od nich w zupełności zależnym – przyznał senator Cory Gardner.
Koronawirus ponownie wzbudził też zainteresowanie kontrolą imigracyjną, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Prawie wszystkie kraje Europy zamknęły swe granice.

– Naród musi kontrolować swoje granice, niezależnie od zalet zglobalizowanego handlu i wymiany handlowej – powiedział prezydent Federacji Amerykańskiej Reformy Imigracyjnej Dan Stein. – Koronawirus jest wyjątkową okazją do zastanowienia się nad tym, gdzie i z jakiego powodu pojawiły się tak potężne luki w naszym bezpieczeństwie narodowym – dodał.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA