fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus. Narodowa retoryka Trumpa trafia na podatny grunt

Koronawirus. Narodowa retoryka Trumpa trafia na podatny grunt

– Jeśli chodzi o środki przetrwania, nigdy nie powinniśmy polegać na zasobach obcego kraju – powiedział amerykański prezydent na konferencji prasowej. – Myślę, że wiele się nauczyliśmy. Kryzys podkreślił, jak ważne jest posiadanie silnych granic i silnego sektora produkcyjnego. Od trzech lat realizujemy wielki krajowy projekt, aby zabezpieczyć nasz system imigracyjny i przywrócić pracę w przemyśle. Przywróciliśmy już wiele miejsc pracy, a doświadczenie pokazuje, jak ważne są granice. Bez granic nie ma narodu – kontynuował Trump. – Naszym celem na przyszłość musi być amerykańska medycyna dla amerykańskich pacjentów, zaopatrzenie dla amerykańskich szpitali i amerykański sprzęt dla naszych wielkich amerykańskich bohaterów.

– Najbogatszy naród, któremu udało się zniszczyć armię Hitlera w niecałe cztery lata i sprowadzić Związek Radziecki na kolana, nie jest w stanie stworzyć wystarczającej liczby masek na twarz i respiratorów, aby poradzić sobie z pandemią. Neoliberalny porządek wojen na rzecz demokracji, wolnego handlu i masowej imigracji miał przynieść wieczne bogactwo i globalne przyjęcie zachodniego humanizmu, a zawiódł niemal pod każdym względem – powiedział Harlan Hill, republikański strateg zasiadający w komitecie doradczym kampanii wyborczej Trumpa w 2020 roku.

Republikanie chętni do podążania populistycznymi śladami Trumpa byli szczególnie aktywni w ocenie roli Chin w wybuchu epidemii. Josh Hawley i Tom Cotton wezwali do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie przebiegu epidemii w Pekinie. Matt Gaetz z kolei namawia do wprowadzenia przepisów mających uniemożliwić chińskim firmom pozyskiwania funduszy z pakietu pomocy doraźnej.

– Każdy amerykański pracownik, który ucierpiał przez COVID-19, powinien otrzymać pełną rekompensatę, zanim jeden grosz z naszego skarbca trafi do chińskich korporacji działających w Stanach Zjednoczonych – zapowiedział Gaetz.

Nawet niektórzy prawodawcy, niezwiązani z nacjonalistycznym skrzydłem Partii Republikańskiej, podzielają te obawy. – Tania siła robocza lub tania produkcja są złym rozwiązaniem, jeśli jest się od nich w zupełności zależnym – przyznał senator Cory Gardner.
Koronawirus ponownie wzbudził też zainteresowanie kontrolą imigracyjną, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Prawie wszystkie kraje Europy zamknęły swe granice.

– Naród musi kontrolować swoje granice, niezależnie od zalet zglobalizowanego handlu i wymiany handlowej – powiedział prezydent Federacji Amerykańskiej Reformy Imigracyjnej Dan Stein. – Koronawirus jest wyjątkową okazją do zastanowienia się nad tym, gdzie i z jakiego powodu pojawiły się tak potężne luki w naszym bezpieczeństwie narodowym – dodał.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA