fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus. Rząd częściowo zamyka galerie handlowe i restauracje

Koronawirus. Rząd częściowo zamyka galerie handlowe i restauracje

– Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego przyrostu (zakażeń koronawirusem – red.), jaki mają nasi sąsiedzi – powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej. Ocenił, że to kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia Polaków. – Jesteśmy zobowiązani do wszelkich kroków, by bezpieczeństwo było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i przywrócenia kontroli na granicach – dodał.

Poza tym rząd zdecydował o zamknięciu galerii handlowych od nocy z piątku na sobotę. Czynne mają być tam tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, a także pralnie. Restrykcje nie dotyczą sklepów poza galeriami.

– Podjęliśmy też decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, kasyn – powiedział premier. Punkty gastronomiczne będą mogły prowadzić sprzedaż posiłków na wynos lub z dowozem.

Kolejnym punktem jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

– To racjonalny kompromis. Trudny, ale racjonalny – powiedział premier. Przyznał, że te obostrzenia są dla Polaków uciążliwe, ale – jak mówił – trzeba wyważyć między komfortem życia a bezpieczeństwem. – Niestety spodziewamy się w najbliższych dniach fali zachorowań. Bez tych decyzji ta fala mogłaby się wymknąć spod kontroli. Nie możemy na to pozwolić – powiedział premier. – Wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież proszę: spędźmy ten czas w domu. Apeluję do pracowników o to, by w miejscu pracy zachowali ścisłe zasady higieny – mycie rąk, dezynfekcja – dodał.

– Od tego, jak się teraz zachowamy, zależy los naszych najbliższych – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. – To nie jest czas na zabawę, to czas na wspólne racjonalne działanie, by przerwać ten pas transmisyjny przenoszenia zarażenia z człowieka na człowieka – mówił. Wskazywał, że to ostatni moment na wprowadzenie tak restrykcyjnych zasad. Apelował o rozsądek i dziękował lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, ratownikom, a także samorządom.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w najbliższych godzinach zostaną ogłoszone dwa rozporządzenia: pierwsze dotyczy przywrócenia kontroli na granicach, a drugie – obostrzeń dla cudzoziemców i kwarantanny. – To bardzo trudna decyzja, ale ona była konieczna – powiedział.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA