fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumKoronawirus rzuca wyzwanie europejskiemu ideałowi

Koronawirus rzuca wyzwanie europejskiemu ideałowi

Od momentu pojawienia się w Chinach wirusa Covid-19, wzbudzał on poważne obawy w środowisku naukowym. Niestety, najbardziej pesymistyczne prognozy sprawdzają się na naszych oczach i co gorsza, nabierają rozpędu. Europa stała się epicentrum pandemii. Najbardziej dotknięte są Włochy i Hiszpania.

Cały świat empirycznie odkrywa swoją impotencję w obliczu niemożliwego, na razie nie jesteśmy w stanie wyeliminować wirusa, po prostu walczymy, aby przerwać łańcuch zarażenia. Zaczęliśmy od zamknięcia granic, aby odizolować się w ramach swoich regionów, a potem krajów. Jest to bezprecedensowa sytuacja, która rodzi ogromne pytania.

Włochy i Hiszpania doświadczają sytuacji krytycznych, do których (biorąc pod uwagę krzywe propagacji wirusa) inne europejskie kraje dojdą za kilka tygodni. A nadzieja na szybkie odkrycie szczepionki wciąż jest bardzo odległa. Jednak te dwa kraje (Włochy i Hiszpania) nie otrzymały dotychczas wsparcia europejskiego. Pierwszą reakcją unijnych przywódców była ochrona własnych ojczyzn. Niemcy zakazały eksportu sprzętu medycznego, w szczególności respiratorów niezbędnych do pomieszczeń intensywnej opieki medycznej, które są teraz tak bardzo potrzebne w Hiszpanii. Zamknięte granice są już teraz regułą. Natychmiast pojawiają się pytania, po co komu taka Unia Europejska?

Z ekonomicznego punktu widzenia nikt nie ma wątpliwości że wpływ koronawirusa na gospodarkę będzie znacznie poważniejszy niż kryzys finansowy z 2008 roku. Możliwy spadek podaży i popytu jest najgorszym scenariuszem, ale coraz bardziej prawdopodobnym. Co gorsza, Unia Europejska nie działa w sposób skoordynowany. Każdy kraj stara się uspokoić rynki, otwierając pułap wydatków, aby uratować swoje firmy. Niemcy, zwolennicy oszczędności, wydadzą 550 miliardów euro na ratowanie swojej gospodarki. Reguły stabilności budżetowej w obecnej sytuacji są tylko odległym wspomnieniem, a jednak powrót do równowagi i tak będzie trudny.

Obecnie Hiszpania za priorytet stawia zarządzanie stanem zagrożenia zdrowia, co należy uznać za normalne. Hiszpanie, wielokrotnie w przeszłości z wzorową godnością przechodzili przez ciężkie sytuacje, zawsze w duch solidarności. Teraz podejmowane są surowe środki, aby w końcu przerwać łańcuch zarażenia. Ale nadejdzie czas, gdy konieczne będzie spełnienie ekonomicznych imperatywów.

Europa zaprzepaściła doskonałą okazję do solidarnego organizowania się, okazania jedności i przekonania ludzi, że w ciągu tych 27 lat udało nam się stać jednym bytem. Zwyciężyło jednak samolubstwo. Pierwsze dotknięte kraje zostały odizolowane, nieco napiętnowane, wzmocnił się nacjonalizm.

Wszyscy wiedzą, że po kryzysie pojawi się polityka stymulowania gospodarek. Unia Europejska może przetrwać tylko wtedy, gdy poszczególne kraje porzucą swoje ideologiczne stanowiska i samolubne interesy. W przeciwnym razie narody zadadzą sobie zasadnicze pytanie: jaki jest pożytek z Unii Europejskiej, jeśli nie chroni ona swoich obywateli, zaś w czasach kryzysu zamykamy w swoje granice?

Wirus podważył europejski ideał.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA