fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus rzuca wyzwanie europejskiemu ideałowi

Koronawirus rzuca wyzwanie europejskiemu ideałowi

Od momentu pojawienia się w Chinach wirusa Covid-19, wzbudzał on poważne obawy w środowisku naukowym. Niestety, najbardziej pesymistyczne prognozy sprawdzają się na naszych oczach i co gorsza, nabierają rozpędu. Europa stała się epicentrum pandemii. Najbardziej dotknięte są Włochy i Hiszpania.

Cały świat empirycznie odkrywa swoją impotencję w obliczu niemożliwego, na razie nie jesteśmy w stanie wyeliminować wirusa, po prostu walczymy, aby przerwać łańcuch zarażenia. Zaczęliśmy od zamknięcia granic, aby odizolować się w ramach swoich regionów, a potem krajów. Jest to bezprecedensowa sytuacja, która rodzi ogromne pytania.

Włochy i Hiszpania doświadczają sytuacji krytycznych, do których (biorąc pod uwagę krzywe propagacji wirusa) inne europejskie kraje dojdą za kilka tygodni. A nadzieja na szybkie odkrycie szczepionki wciąż jest bardzo odległa. Jednak te dwa kraje (Włochy i Hiszpania) nie otrzymały dotychczas wsparcia europejskiego. Pierwszą reakcją unijnych przywódców była ochrona własnych ojczyzn. Niemcy zakazały eksportu sprzętu medycznego, w szczególności respiratorów niezbędnych do pomieszczeń intensywnej opieki medycznej, które są teraz tak bardzo potrzebne w Hiszpanii. Zamknięte granice są już teraz regułą. Natychmiast pojawiają się pytania, po co komu taka Unia Europejska?

Z ekonomicznego punktu widzenia nikt nie ma wątpliwości że wpływ koronawirusa na gospodarkę będzie znacznie poważniejszy niż kryzys finansowy z 2008 roku. Możliwy spadek podaży i popytu jest najgorszym scenariuszem, ale coraz bardziej prawdopodobnym. Co gorsza, Unia Europejska nie działa w sposób skoordynowany. Każdy kraj stara się uspokoić rynki, otwierając pułap wydatków, aby uratować swoje firmy. Niemcy, zwolennicy oszczędności, wydadzą 550 miliardów euro na ratowanie swojej gospodarki. Reguły stabilności budżetowej w obecnej sytuacji są tylko odległym wspomnieniem, a jednak powrót do równowagi i tak będzie trudny.

Obecnie Hiszpania za priorytet stawia zarządzanie stanem zagrożenia zdrowia, co należy uznać za normalne. Hiszpanie, wielokrotnie w przeszłości z wzorową godnością przechodzili przez ciężkie sytuacje, zawsze w duch solidarności. Teraz podejmowane są surowe środki, aby w końcu przerwać łańcuch zarażenia. Ale nadejdzie czas, gdy konieczne będzie spełnienie ekonomicznych imperatywów.

Europa zaprzepaściła doskonałą okazję do solidarnego organizowania się, okazania jedności i przekonania ludzi, że w ciągu tych 27 lat udało nam się stać jednym bytem. Zwyciężyło jednak samolubstwo. Pierwsze dotknięte kraje zostały odizolowane, nieco napiętnowane, wzmocnił się nacjonalizm.

Wszyscy wiedzą, że po kryzysie pojawi się polityka stymulowania gospodarek. Unia Europejska może przetrwać tylko wtedy, gdy poszczególne kraje porzucą swoje ideologiczne stanowiska i samolubne interesy. W przeciwnym razie narody zadadzą sobie zasadnicze pytanie: jaki jest pożytek z Unii Europejskiej, jeśli nie chroni ona swoich obywateli, zaś w czasach kryzysu zamykamy w swoje granice?

Wirus podważył europejski ideał.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA