fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus. „W ciągu tygodnia Hiszpania powtórzy scenariusz Włoch”...

Koronawirus. „W ciągu tygodnia Hiszpania powtórzy scenariusz Włoch”…

W udzielonym drogą telefoniczną wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „El Pais” były premier Włoch Mateo Renzi przyznał, iż włoski rząd popełnił kilka kluczowych błędów, które finalnie spowodowały rozprzestrzeniania się koronawirusa. Włoski polityk jest zdania, iż zawiodła komunikacja oraz sposób zarządzania kryzysem. Jako rażące naruszenie wskazuje sposób uchwalenia dekretu w zakresie odizolowania Lombardii i pozostałych rejonów północnych Włoch. Zbyt długi czas na przyjęcie rozwiązań prawnych oraz przecieki do prasy spowodowały masowe przemieszczanie się ludności z zagrożonych rejonów do tych części kraju, w których nie odnotowano przypadków zarażenia. Renzi jako przyczynę pandemii we Włoszech wskazuje również zbyt późne objęcie całego kraju kwarantanną i zamknięcie granic oraz niepodporządkowanie się ludności cywilnej zaleceniom służb sanitarnych (mowa tu oczywiście o studentach, którzy w okresie kwarantanny wybierali się do nocnych klubów). Pomimo wielu uchybień Renzi wyraził swoje wsparcie dla działań rządu i zawezwał Włochów do odpowiedzialności i solidarności w tym trudnym czasie.

Polityk oświadczył również, że na przykładzie Italii inne kraje europejskie powinny wyciągnąć wnioski i podejmować decyzję, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się choroby na tak dużą skalę. Renzi wyraził swoje zaniepokojenie wobec – jego zdaniem opóźnionych – (tak jak we Włoszech) działań hiszpańskich władz. „Z niedowierzaniem patrzyłem na zdjęcia z manifestacji z okazji dnia kobiet. Nie ulega wątpliwości, że były one fascynujące, ale zezwolenie na zgromadzenia ludności na tak szeroką skalę, to stwarzanie warunków dla nowych zakażeń”.

Włoski polityk odniósł się również do doniesień, jakoby socjalistyczny rząd Pedro Sancheza ukrywał informację o pierwszych zarażeniach na terenie Hiszpanii. „Myślę, że hiszpańskie władze podobnie jak wiele innych europejskich rządów ma wątpliwości. Ja ograniczę się tylko do jednej rady: należy być jak najbardziej transparentnym. Rząd powinien podawać prawdziwe liczby. Trzeba stanąć w prawdzie… Jeżeli kraj znajduje się w sytuacji kryzysowej, to obywatele powinni być świadomi, iż czekają ich utrudnienia”.

W opinii Renziego europejskie stolice powinny już teraz zawiesić loty do Hiszpanii, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ta w przeciągu tygodnia powtórzy scenariusz Włoski. Jego zdaniem w przypadku braku konkretnych, a nawet drastycznych działań, już niedługo cała Unia Europejska będzie jedną wielką czerwoną strefą.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA