fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus: żywności nie zabraknie!

Koronawirus: żywności nie zabraknie!

Polska jest czołowym europejskim producentem artykułów rolno-spożywczych. Jesteśmy europejskim czempionem na rynku drobiarskim, znajdujemy się w czołówce dostawców mięsa wieprzowego, jaj, wołowiny i produkcji mleka. Jesteśmy także unijnym potentatem w produkcji zbóż, owoców i warzyw. Eksport polskiego rolnictwa tylko w ubiegłym roku przekroczył 31 mld EUR, bijąc kolejny – jak zresztą co roku – rekord sprzedażowy. Dzieje się tak dlatego, że nasi rolnicy produkują żywność wysokiej jakości i w odpowiedniej ilości.

W kontekście pandemii warto zaznaczyć, że nasi rolnicy zapewniają regularne dostawy mięsa do krajowych sieci dystrybucji, do sklepów regularnie trafiają świeże warzywa, owoce i inne produkty niezbędne do normalnego funkcjonowania. Dysponujemy potężnymi – jednymi z największych w Europie – zapasami ziemniaków oraz mleka. Co ważne względem nabiału, w naszym kraju jego zapasy znacznie przewyższają poziom z lat ubiegłych. Jest to sytuacja o tyle optymistyczna, że okres zimowy charakteryzuje się znacznym obniżeniem mleczności krów. Mimo to nasi rolnicy kolejny raz wypadają dobrze na tle innych krajów Wspólnoty. Jesteśmy dodatkowo w przededniu nowalijek, które zapewnią rodzimemu rolnictwu dodatkowe zabezpieczenia względem poziomu zapasów produkcji roślinnej.

W ubiegłym tygodniu nasz kraj zanotował wprawdzie znaczące braki żywności, ale wynikały one wyłącznie z niedoszacowania problemu ze strony sieci handlowych. Dziś po tych kłopotach nie ma już śladu. Daleko nam do sytuacji z Włoch, gdzie niejednokrotnie brakuje podstawowych produktów spożywczych. Polska produkuje znacznie więcej żywności, niż jest w stanie przyjąć nasz rynek wewnętrzny. Staje się to szczególnie istotne w kontekście częściowego załamania się światowego łańcucha dostaw żywności. Efektem tej sytuacji jest rozdystrybuowanie nadwyżek powstałych z niemożności realizowania dostaw eksportowych – wszystkie te produkty trafią finalnie na półki sklepowe w naszym kraju.

Niepowetowane będą jednak straty rodzimych producentów dotyczące sprzedaży zagranicznej. Należy się spodziewać, że pandemia koronawirusa spowoduje wyrwę w krajowym eksporcie, która pierwszy raz od lat sprawi, że Polakom nie uda się pobić kolejnych rekordów. Problemy handlowe w znacznej mierze wynikają z trudności, z którymi mierzyć się musi sektor transportowy. Część firm odmawia realizowania działań wynikających z kontraktów, inna grupa przebywa w potężnych korkach na europejskich granicach. Nie wszystkie kraje udrożniają bowiem zatory przygraniczne tak, jak udaje się to naszej Straży Granicznej.

Badania opinii publicznej pokazują, że również sami rolnicy podchodzą do kwestii pandemii niezwykle trzeźwo. Aż 65% z nich jest przekonanych, że sytuacja się unormuje i nie zamierzają oni zaniechać pracy w gospodarstwie. Istnieją jednak pewne obawy dotyczące spadków cenowych i transportu produktów wytworzonych w gospodarstwach.

Spadki cenowe na rynkach rolnych są oczywiście zauważalne, choć niesłusznie obarcza się winą za nie samych rolników. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wespół z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczął akcję mającą na celu karanie sprzedawców czy sieci sklepów, które – wykorzystując strach – wprowadzały i wprowadzają zawyżone ceny artykułów rolno-spożywczych. Kampania przyniosła już pierwsze efekty, które skutecznie zniechęcają oszustów do wykorzystywania obecnej sytuacji.

Rząd dba także o to, aby w rolnictwie nie zabrakło rąk do pracy i przygotowuje rozwiązania pozwalające na przedłużenie prawa do pobytu w Polsce dla obcokrajowców. Polski rynek rolny – a w szczególności rynek sadowniczy – jest uzależniony od obecności pracowników pochodzących spoza granic naszego kraju. Resort rolnictwa stara się nie dopuścić do sytuacji, z którą obecnie borykają się włoscy rolnicy. Jak poinformował największy z tamtejszych związków rolniczych – Coldretti – Włochy borykają się w ostatnich tygodniach z masowym odpływem pracowników najemnych z Albanii, Rumunii czy Indii. Ci opuszczają Italię ze strachu przed rekordową liczbą zarażeń koronawirusem.

Pakiet buforowy dla polskiego rolnictwa wyprzedza rozwiązania przyjmowane w innych krajach Wspólnoty. Sytuacja na rynku żywności jest stabilna. Rolnictwo jest niezaprzeczalnie jednym z filarów bezpieczeństwa narodowego, a decydenci zdają się rozumieć powagę sytuacji.

*autor jest Dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Czego obawia się polski przedsiębiorca?

Ostatnie lata nie sprzyjały prowadzeniu biznesu. Z jednej strony liczne zawirowania o charakterze globalnym, z drugiej regionalnym, wreszcie pewna instytucjonalno-legislacyjna zawierucha skutecznie hamowały zapędy przedsiębiorczych firm. Negatywnych doświadczeń było tu bez liku, ale czy stały się one źródłem wiedzy na temat tego, co w zasadzie boli polskich przedsiębiorców?
6 MIN CZYTANIA