fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeKorporacje wydadzą miliardy na tworzenie data center w Arabii Saudyjskiej

Korporacje wydadzą miliardy na tworzenie data center w Arabii Saudyjskiej

Kolejne zachodnie przedsiębiorstwa technologiczne realizują swoje inwestycje w Arabii Saudyjskiej.

Szef arabskiego resortu komunikacji i technologii Abdullah Alswaha oznajmił, że w jego kraju swoją infrastrukturę ulokują takie firmy jak Microsoft i Oracle.

– Inwestycje wzmocnią pozycję królestwa Arabii Saudyjskiej jako największego rynku cyfrowego na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – stwierdził minister.

Chodzi tu o potężne data center, które będą świadczyć usługi oparte na technologii chmury obliczeniowej. Oznacza to, że znajdą się w nich serwery, na których zgromadzone zostaną dane korporacji lub ich klientów. Inwestycje mają powstać w Rijadzie.

Microsoft zamierza przeznaczyć na ten cel 2,1 mld dolarów, a Oracle 1,5 mld dolarów. Realizacja tych projektów zajmie kilka lat.

Podobny obiekt zamierza w Arabii ulokować chiński Huawei.

Powyższe inicjatywy będą realizowane w ramach krajowego projektu Vision 2030. Jego celem jest dywersyfikacja gospodarki państwa przez rozwój innych jej sektorów niż naftowy. Władze, z księciem Mohammedem bin Salmanem na czele, zamierzają dążyć do tego zadania zachęcając zagraniczne firmy do inwestycji w ich kraju m.in. przez możliwość realizacji rządowych kontraktów.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA