Kolejne zachodnie przedsiębiorstwa technologiczne realizują swoje inwestycje w Arabii Saudyjskiej.

Szef arabskiego resortu komunikacji i technologii Abdullah Alswaha oznajmił, że w jego kraju swoją infrastrukturę ulokują takie firmy jak Microsoft i Oracle.

– Inwestycje wzmocnią pozycję królestwa Arabii Saudyjskiej jako największego rynku cyfrowego na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej – stwierdził minister.

Chodzi tu o potężne data center, które będą świadczyć usługi oparte na technologii chmury obliczeniowej. Oznacza to, że znajdą się w nich serwery, na których zgromadzone zostaną dane korporacji lub ich klientów. Inwestycje mają powstać w Rijadzie.

Microsoft zamierza przeznaczyć na ten cel 2,1 mld dolarów, a Oracle 1,5 mld dolarów. Realizacja tych projektów zajmie kilka lat.

Podobny obiekt zamierza w Arabii ulokować chiński Huawei.

Powyższe inicjatywy będą realizowane w ramach krajowego projektu Vision 2030. Jego celem jest dywersyfikacja gospodarki państwa przez rozwój innych jej sektorów niż naftowy. Władze, z księciem Mohammedem bin Salmanem na czele, zamierzają dążyć do tego zadania zachęcając zagraniczne firmy do inwestycji w ich kraju m.in. przez możliwość realizacji rządowych kontraktów.

Reuter
Poprzedni artykułMorduję planetę
Następny artykułBankowe finansowanie przedsiębiorstw nie tak istotne jak faktoring