fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesKorporacje wykorzystują inflację, aby podnieść ceny

Korporacje wykorzystują inflację, aby podnieść ceny

Potężne firmy uzasadniają inflacją podwyżki cen swoich produktów i usług, a jednocześnie zwiększają swoje marże.

Potężne firmy uzasadniają inflacją podwyżki cen swoich produktów i usług, a jednocześnie zwiększają swoje marże.

Noel Wallace z CEO Colgate-Palmolive przyznaje, że jego organizacja bardzo dobrze opanowała sztukę radzenia sobie ze wzrostem cen. Bez względu na to, czy rosną ceny opakowań czy surowców, firma znajduje sposoby na utrzymanie swojej marży.

Podobnie twierdzi Gary Millerchip, CFO firmy Kroger, jednej z największym amerykańskich sieci supermarketów. Jego zdaniem obecnie osiągane przez firmę wzrosty są bardzo satysfakcjonujące.

Dwie trzecie z największych notowanych na giełdzie amerykańskich spółek notuje w tym roku większe zyski niż w analogicznym okresie roku 2019, czyli zanim jeszcze weszły w życie ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19. Jednocześnie prawie sto z nich radzi sobie w tym roku o co najmniej 50 procent lepiej niż dwa lata temu.

Robert Reich, były sekretarz pracy w administracji Billa Clintona uważa, że jest to efekt nadmiernej koncentracji amerykańskiej gospodarki w rękach niewielu gigantycznych korporacji. Jego zdaniem potężne firmy podnoszą ceny swoich usług i produktów ponad poziom, który uzasadniałaby inflacja. Stąd ich rosnące obecnie zyski, mimo coraz trudniejszej sytuacji konsumentów. Ponadto ekonomista zwraca uwagę, że korporacje – nawet nie zawiązując żadnych porozumień – podnoszą ceny ponieważ nie mają realnej konkurencji. Jako przykład podaje przedsiębiorstwa, które zdominowały rynek dostarczając bardzo podobne produkty, jak np. PepsiCo i Coca- Cola.

Inflacja w USA sięgnęła w październiku poziomu 6,2 procent, co oznacza jej największą wartość od trzydziestu lat.

businessinsider.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA