Pracownik bytomskiego oddziału Spółki Restrukturyzacji Kopalń został zatrzymany przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury CBA.

Dariusz K., inspektor nadzoru inwestorskiego w Spółce Restrukturyzacji Kopalń SA Kopalni Węgla Kamiennego „Centrum” Oddział w Bytomiu, został zatrzymany na „gorącym uczynku” podczas przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 30 tys. zł. W zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień inspektorskich i niedopełnienie ciążących na nim obowiązków mogących wyrządzić szkodę majątkową w SRK SA miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowlanymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla SRK SA – informuje Prokuratura Krajowa.

Mężczyznę ujęto w pobliżu Stadionu Polonii Bytom. Z ustaleń śledczych CBA wynika, że był to dopiero początek planowanej dalszej „współpracy”. Śledztwo jest rozwojowe – dodaje CBA.

Zatrzymany został doprowadzony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstw korupcyjnych. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec Dariusza K. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Centrum” w Bytomiu działała od 1881 do 2015 r. W 2015 r. przeszła w stan całkowitej likwidacji i została przejęta przez SRK SA. Ta jednoosobowa spółka Skarbu Państwa pieniędzmi podatników realizuje likwidację polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Poprzedni artykułKolejna podwyżka stóp procentowych NBP ma ograniczyć oczekiwania inflacyjne
Następny artykułNadchodzi czwarty kataklizm