Osiem osób zamieszanych w korupcyjny proceder przy organizowaniu przetargów na rzecz PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze zostało zatrzymanych przez CBA.

Jak informuje Zespół Prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu prowadzą śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, dotyczące m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w spółce Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Oddział w Zielonej Górze, w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, a także działania na szkodę ww. spółki, wytwarzania i posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę fakturami oraz prania pieniędzy.

W ostatnich dniach funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA zatrzymali 8 osób, w tym pracownika Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze, oraz 7 właścicieli i pracowników firm z terenu województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz śląskiego zamieszanych w korupcyjny proceder. Wszyscy usłyszeli już zarzuty w prokuraturze. Wobec jednego z zatrzymanych sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt. Natomiast wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy świadczy m.in. o tym, że pracownik Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wszedł w nieformalne porozumienie z właścicielami firm, na etapie prowadzonych postępowań przetargowych, przekazując im istotne informacje oraz sztucznie zawyżając wartości zleconych usług o kwotę co najmniej 588 tys. zł, czym w efekcie doprowadził PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. Następnie uzyskaną w ten sposób kwotę przyjął jako łapówkę pod pozorem zapłaty za rzekome usługi projektowe świadczone na rzecz tych podmiotów w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej, na podstawie faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Zatrzymany pracownik odpowiadał za realizację umów ramowych zawartych z różnymi podmiotami gospodarczymi na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych, to jest przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających Oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że proceder mógł być prowadzony w dłuższym okresie czasu, a sprawcy uczynili sobie z niego stałe źródło dochodów. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zobacz także: PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy i gazu

Poprzedni artykułZachód odpowiada Chinom – 600 mld dolarów dla krajów rozwijających się
Następny artykułSzczyty G7 i NATO: co z pułapem cenowym na import rosyjskiej ropy?