fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesKorzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach

Nie oszukujmy się: udział małych firm w zamówieniach publicznych był dotychczas niewielki. Główne bariery to wysoki próg finansowy przystąpienia do przetargu oraz notoryczne kierowanie się przez zmawiających tylko i wyłącznie kryterium ceny, czyli przetarg zamieniał się praktycznie w licytację „odwrotną”, czyli kto najtaniej wykona zamówienie. Dopiero obowiązujące od niedawna nowe Prawo Zamówień Publicznych otworzyło zamawiającym w przetargu możliwość kierowania się nie tylko kryterium ceny wykonawstwa, ale także uwzględnienia w znacznie większym niż dotychczas stopniu dobrej jakości towarów i usług oferowanych przez przedsiębiorców, a także uwzględnienie przyjaznego nastawienia firmy do środowiska naturalnego, do polskiej gospodarki oraz społeczeństwa (także społeczności lokalnej).

Teraz zamówienia o wartości poniżej progów unijnych (130 tys. zł) mogą być udzielane w nowym trybie, czyli uproszczonym. Prostsze procedury dotyczyć będą organizowanych przez władze publiczne konkursów. Nowe zasady organizacji przetargów przewidują m.in., że jeżeli w okresie wykonywania zlecenia wzrosną na skutek inflacji koszty wykonawców, to organizator przetargu będzie musiał podnieść również wynagrodzenie za wykonywane w ramach przetargu usługi czy kupowane produkty.

Jest jeszcze kilka innych ważnych, mniejszych zmian ustawowych korzystnych dla organizatorów przetargów (na przykład dzielenie zlecenia publicznego na kilka mniejszych).

Dodatkowo, w ramach projektu unijnego „Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców”, przedsiębiorcy i małe firmy mogą otrzymać zwrot 90 proc. kosztów usług związanych z przygotowaniem do przetargu. Przedsiębiorcy z sektora MŚP będą musieli tylko wnieść niewielki udział własny (w wys. 10 proc. otrzymanej kwoty wsparcia). W tym konkursie zaznaczono, że pierwszeństwo będą mieli ci przedsiębiorcy lub ich pracownicy, którzy nie mają jeszcze doświadczeń na rynku zamówień publicznych w Polsce.

Wszystkie powyższe zmiany i nowe możliwości mają na celu jedno: zwiększenie udziału małych polskich firm w wykonywaniu kontraktów publicznych.

Dla przedsiębiorców z Opolszczyzny

Do 1,5 mln złotych „na głowę” mogą dostać przedsiębiorcy z województwa opolskiego na prace badawczo-rozwojowe. Trwa bowiem nabór do regionalnego konkursu zorganizowanego z pieniędzy unijnych w ramach Działania 1.1 Prace B+R i infrastruktura w MŚP.

Dofinansowanie otrzymają mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Warunek podstawowy: przedsiębiorca musi posiadać główną siedzibę, oddział lub miejsce prowadzenia działalności na Opolszczyźnie, przy czym rozwój jego firmy wymaga wykorzystania prac badawczo-rozwojowych. Pieniądze z grantu przedsiębiorca może przeznaczyć również na ogólne podnoszenie kompetencji pracowników firmy, na przykład w postaci szkoleń.

Minimalna kwota dofinansowania projektu realizowanego przez firmę wynosi 300 tys. zł, a maksymalna to aż 1,5 mln złotych.

Nabór do tego konkursu potrwa do 30 listopada bieżącego roku, a jego rozstrzygnięcie przewidywane jest w okolicach kwietnia 2024 roku.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027. Adres strony internetowej generatora wniosków: http://pw2021.opolskie.pl.

Wniosek o dofinansowanie, wraz z niezbędnymi załącznikami, przedsiębiorca musi podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym na przykład przez swoją bankowość elektroniczną.

Dla rolników indywidualnych

Jeszcze do 27 października tego roku rolnicy indywidualni mogą wystarać się o przyznanie wsparcia na rozwój małych gospodarstw w ramach tzw. interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pomoc otrzymają rolnicy prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa o powierzchni upraw nie większej niż 300 hektarów.

Od ubiegających się o wsparcie wymaga się wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. zł miesięcznie. Konieczny będzie biznesplan zawierający konkretny pomysł na zmiany w gospodarstwie, które mają poprawić jego sytuację na rynku.

Standardowo rolnik może liczyć na kwotę 100 tys. zł, a w przypadku tzw. gospodarstw ekologicznych – nawet na 120 tys. złotych. Wnioski o grant można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA