fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesKorzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach

Nie oszukujmy się: udział małych firm w zamówieniach publicznych był dotychczas niewielki. Główne bariery to wysoki próg finansowy przystąpienia do przetargu oraz notoryczne kierowanie się przez zmawiających tylko i wyłącznie kryterium ceny, czyli przetarg zamieniał się praktycznie w licytację „odwrotną”, czyli kto najtaniej wykona zamówienie. Dopiero obowiązujące od niedawna nowe Prawo Zamówień Publicznych otworzyło zamawiającym w przetargu możliwość kierowania się nie tylko kryterium ceny wykonawstwa, ale także uwzględnienia w znacznie większym niż dotychczas stopniu dobrej jakości towarów i usług oferowanych przez przedsiębiorców, a także uwzględnienie przyjaznego nastawienia firmy do środowiska naturalnego, do polskiej gospodarki oraz społeczeństwa (także społeczności lokalnej).

Teraz zamówienia o wartości poniżej progów unijnych (130 tys. zł) mogą być udzielane w nowym trybie, czyli uproszczonym. Prostsze procedury dotyczyć będą organizowanych przez władze publiczne konkursów. Nowe zasady organizacji przetargów przewidują m.in., że jeżeli w okresie wykonywania zlecenia wzrosną na skutek inflacji koszty wykonawców, to organizator przetargu będzie musiał podnieść również wynagrodzenie za wykonywane w ramach przetargu usługi czy kupowane produkty.

Jest jeszcze kilka innych ważnych, mniejszych zmian ustawowych korzystnych dla organizatorów przetargów (na przykład dzielenie zlecenia publicznego na kilka mniejszych).

Dodatkowo, w ramach projektu unijnego „Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców”, przedsiębiorcy i małe firmy mogą otrzymać zwrot 90 proc. kosztów usług związanych z przygotowaniem do przetargu. Przedsiębiorcy z sektora MŚP będą musieli tylko wnieść niewielki udział własny (w wys. 10 proc. otrzymanej kwoty wsparcia). W tym konkursie zaznaczono, że pierwszeństwo będą mieli ci przedsiębiorcy lub ich pracownicy, którzy nie mają jeszcze doświadczeń na rynku zamówień publicznych w Polsce.

Wszystkie powyższe zmiany i nowe możliwości mają na celu jedno: zwiększenie udziału małych polskich firm w wykonywaniu kontraktów publicznych.

Dla przedsiębiorców z Opolszczyzny

Do 1,5 mln złotych „na głowę” mogą dostać przedsiębiorcy z województwa opolskiego na prace badawczo-rozwojowe. Trwa bowiem nabór do regionalnego konkursu zorganizowanego z pieniędzy unijnych w ramach Działania 1.1 Prace B+R i infrastruktura w MŚP.

Dofinansowanie otrzymają mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Warunek podstawowy: przedsiębiorca musi posiadać główną siedzibę, oddział lub miejsce prowadzenia działalności na Opolszczyźnie, przy czym rozwój jego firmy wymaga wykorzystania prac badawczo-rozwojowych. Pieniądze z grantu przedsiębiorca może przeznaczyć również na ogólne podnoszenie kompetencji pracowników firmy, na przykład w postaci szkoleń.

Minimalna kwota dofinansowania projektu realizowanego przez firmę wynosi 300 tys. zł, a maksymalna to aż 1,5 mln złotych.

Nabór do tego konkursu potrwa do 30 listopada bieżącego roku, a jego rozstrzygnięcie przewidywane jest w okolicach kwietnia 2024 roku.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027. Adres strony internetowej generatora wniosków: http://pw2021.opolskie.pl.

Wniosek o dofinansowanie, wraz z niezbędnymi załącznikami, przedsiębiorca musi podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym na przykład przez swoją bankowość elektroniczną.

Dla rolników indywidualnych

Jeszcze do 27 października tego roku rolnicy indywidualni mogą wystarać się o przyznanie wsparcia na rozwój małych gospodarstw w ramach tzw. interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pomoc otrzymają rolnicy prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa o powierzchni upraw nie większej niż 300 hektarów.

Od ubiegających się o wsparcie wymaga się wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. zł miesięcznie. Konieczny będzie biznesplan zawierający konkretny pomysł na zmiany w gospodarstwie, które mają poprawić jego sytuację na rynku.

Standardowo rolnik może liczyć na kwotę 100 tys. zł, a w przypadku tzw. gospodarstw ekologicznych – nawet na 120 tys. złotych. Wnioski o grant można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA