fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKorzystne zmiany w prawie budowlanym sprzyjają także inwestycjom w OZE

Korzystne zmiany w prawie budowlanym sprzyjają także inwestycjom w OZE

Zmiany w prawie budowlanym umożliwiają przede wszystkim stawianie domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę. Inne, które mają wejść w życie już od marca tego roku, dopuszczą kooperatywy budujące mieszkania na własny rachunek i pod własną administracją. O czym rzadziej się mówi – dokonująca się na różnych poziomach liberalizacja prawa budowlanego otwiera także łatwiejszą drogę przy inwestycjach w tzw. małe OZE.

Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym wprowadzają całkowicie inną procedurę budowy domów jednorodzinnych. Na obiekty o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych nie będzie już potrzebne pozwolenie na budowę, wystarczy tylko jej zgłoszenie. Domy mieszalne będą oddawane do użytkowania jedynie po zawiadomieniu o zakończeniu budowy. To zaś oznacza, że nie będzie wymagana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie danego obiektu.

Bez pozwolenia na budowę, jedynie na zgłoszenie, można będzie wybudować każdy dom i to niezależnie od metrażu. Pod warunkiem jednak, że jest on przeznaczony na potrzeby własne i posiada maksymalnie dwie kondygnacje.

– Zgłoszenia mają być realizowane na podstawie projektu sporządzonego z kierownikiem budowy który ma potwierdzać gotowość budynku do zamieszkania. To jednak budzi obawy, że tracimy ważny etap kontroli uprzedniej i następczej sprawowanej do tej pory przez administrację publiczną, a obecnie prowadzonej wyłącznie na odpowiedzialność inwestora – zastanawia się Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Łatwiej o małe inwestycje w OZE

Wraz z wchodzącym w życie nowym prawem poszerzyła się także lista inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach. Należą do nich m.in. mikroelektorownie wiatrowe (o wysokości 3-12 m) oraz bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe (do 5 m sześc. – bez zgłoszenia i pozwolenia; o pojemności 5-15 m sześc. – wystarczy jedynie zgłoszenie).

To co również cieszy w tych zmianach to to, że pojawiają się na rynku nieruchomości indywidualnych inwestycji realne rozwiązania wspierające zeroemisyjność budynków.

Potrzebni będą eksperci

Zmiany ożywią także rynek pracy. Poszukiwani na nim będą eksperci od oceny technicznej budynków i mieszkań. Ich rola jeszcze wzrośnie, szczególnie że rzeczoznawcy mają otrzymać uprawnienia do sporządzania opracowań technicznych dotyczących obiektów budowlanych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA