Władze Japonii przygotowują przepisy, na podstawie których rodziny będą mogły odzyskać od organizacji religijnych pieniądze, które wpłacili im wcześniej ich bliscy.

Rząd Japonii chce wprowadzić rozwiązania, które pozwolą dzieciom lub małżonkom na odzyskanie pieniędzy, które ich bliscy przekazali kościołom czy innym grupom religijnym. Chodzi o sytuacje, w których dana organizacja przez zastosowanie manipulacji wywołała u człowieka stan niepokoju i sugeruje, że rozwiązaniem problemu będzie przekazanie datku w odpowiedniej wysokości. Inną okolicznością do zwrotu funduszy będzie stwierdzenie, iż osoba, która je przekazała, nie była w stanie podjąć w tym momencie racjonalnej decyzji.

Jednocześnie zakazane ma być przyjmowanie przez religijne grupy od wiernych pieniędzy, które pochodzą z zaciągniętych przez nich pożyczek uzyskanych np. pod zastaw posiadanych nieruchomości.

Opozycja proponuje, aby ograniczyć maksymalną wysokość takiej darowizny, do jednej czwartej rocznego dochodu chcącej ją przekazać osoby.

Wydłużony ma też zostać czas, po którym klienci będą mogli domagać się zwrotu pieniędzy za zakup przedmiotów, którym przypisuje się „nadprzyrodzone właściwości”, a sprzedawca wywołuje niepokój o przyszłość klienta lub jego rodziny. Obecnie mogą to zrobić do roku po realizacji transakcji. Japońscy parlamentarzyści proponują, aby ten okres wydłużyć do 10 lat.

W Japonii debata nad przekazywaniem datków organizacjom religijnym została wywołana po zabójstwie, kilka miesięcy temu, byłego premiera Shinzo Abe. Sprawca zbrodni jako swój motyw podał bliskie związki i współpracę polityka z Kościołem Zjednoczeniowym. Zabójca darzył tą organizację nienawiścią, ponieważ obwiniał ją o bankructwo swojej matki. Ta przekazała kościołowi majątek (w tym nieruchomości) warte 100 milionów jenów (ponad 3 miliony złotych).

Kościół Zjednoczeniowy jest to popularna w Kraju Kwitnącej Wiśni organizacja religijna, która skupia ok. 3 milionów członków. Chociaż w swoim nauczaniu powołuje się na Jezusa, to dość powszechnie uważana jest za sektę, która słynie z kontrowersyjnych metod działania polegających na wywieraniu emocjonalnego nacisku na wiernych w celu przekazania przez nich datków.

japantimes.co.jp

Poprzedni artykułOsoby 50+ istotne dla rynku pracy
Następny artykułBiznes czuje się coraz gorzej