fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInnowacjeKosmiczne ambicje polskiego rządu

Kosmiczne ambicje polskiego rządu

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda liczy na to, że Polska – jako znaczący gracz – dołączy niebawem do kosmicznego wyścigu.

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda stwierdził, że Polska – mimo późnego wejścia w sektor kosmiczny – ma realne szanse na to, aby stać się w tej branży wiodącym graczem. Pomóc ma w tym zwiększenie polskiej składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Zgodnie z wcześniejszą decyzją polskiego rządu, od tego roku Polska płaci na rzecz ESA aż 360 mln euro, czyli o 295 mln euro więcej niż dotychczas. Daje to nam 8. pozycję na liście krajów wpłacających najwięcej pieniędzy do budżetu ESA.

Zdaniem Waldemara Budy zaangażowanie finansowe Polski w działalności ESA pomoże wszystkim firmom kosmicznym z naszego kraju na udział w kluczowych przedsięwzięciach w kosmosie. To przełom, gdyż wcześniej takie projekty były zarezerwowane dla największych państw i potężnych firm.

Dzisiaj w polskiej branży kosmicznej działa ponad 400 firm, w tym wiele małych, ale prężnie działających start-upów.

Chcemy, żeby z tych 400 firm powstało tysiąc, żeby te, które dzisiaj funkcjonują na poziomie kilku osób, na poziomie start-upów, żeby się rozwijały do kilkunastu, kilkudziesięciu pracowników, żeby to były potężne firmy, żeby w swojej wąskiej dziedzinie, w swoim wąskim pomyśle były liderami na świecie

– powiedział Waldemar Buda.

Minister zapytany o cele polskiego zaangażowania w ESA wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o rozwój naszego przemysłu, ale też uczestnictwo w powstawaniu mniejszych technologii.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA