fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeKosmiczne ambicje polskiego rządu

Kosmiczne ambicje polskiego rządu

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda liczy na to, że Polska – jako znaczący gracz – dołączy niebawem do kosmicznego wyścigu.

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda stwierdził, że Polska – mimo późnego wejścia w sektor kosmiczny – ma realne szanse na to, aby stać się w tej branży wiodącym graczem. Pomóc ma w tym zwiększenie polskiej składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Zgodnie z wcześniejszą decyzją polskiego rządu, od tego roku Polska płaci na rzecz ESA aż 360 mln euro, czyli o 295 mln euro więcej niż dotychczas. Daje to nam 8. pozycję na liście krajów wpłacających najwięcej pieniędzy do budżetu ESA.

Zdaniem Waldemara Budy zaangażowanie finansowe Polski w działalności ESA pomoże wszystkim firmom kosmicznym z naszego kraju na udział w kluczowych przedsięwzięciach w kosmosie. To przełom, gdyż wcześniej takie projekty były zarezerwowane dla największych państw i potężnych firm.

Dzisiaj w polskiej branży kosmicznej działa ponad 400 firm, w tym wiele małych, ale prężnie działających start-upów.

Chcemy, żeby z tych 400 firm powstało tysiąc, żeby te, które dzisiaj funkcjonują na poziomie kilku osób, na poziomie start-upów, żeby się rozwijały do kilkunastu, kilkudziesięciu pracowników, żeby to były potężne firmy, żeby w swojej wąskiej dziedzinie, w swoim wąskim pomyśle były liderami na świecie

– powiedział Waldemar Buda.

Minister zapytany o cele polskiego zaangażowania w ESA wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o rozwój naszego przemysłu, ale też uczestnictwo w powstawaniu mniejszych technologii.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA