Chiny wezwały Stany Zjednoczone do ochrony chińskiej stacji kosmicznej i jej trzyosobowej załogi po tym, jak oskarżyły Elona Muska, że satelity wystrzelone przez SpaceX prawie uderzyły w chińską stację. W kosmosie jest miejsce „dla dziesiątków miliardów satelitów” – odpowiada Musk. Naukowcy z kolei wskazują na rosnący problem „kosmicznych śmieci”.

Tiangong wykonał „manewry unikowe”, aby „zapobiegać potencjalnej kolizji” z satelitami Starlink wystrzelonymi przez Space Exploration Technologies Corp. – poinformował chiński rząd w skardze do Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej. Incydenty miały mieć miejsce 1 lipca i 21 października.

Rzecznik MSZ Zhao Lijan oskarżył Waszyngton o niewypełnienie zobowiązań „ochrony bezpieczeństwa astronautów” na mocy traktatu z 1967 r. o pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Stany Zjednoczone powinny „podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec powtórzeniu się takich incydentów” – powiedział Zhao.

W grudniu szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stwierdził, że Musk „ustanawia zasady” dla rozwijającego się komercyjnego przemysłu kosmicznego, a tysiące wystrzeliwanych przez niego satelitów komunikacyjnych powodują, że w kosmosie jest mniej miejsca dla innych.

Elon Musk w rozmowie z „Financial Times” odrzucił te zarzuty. Jego zdaniem na orbitach blisko Ziemi można umieścić „dziesiątki miliardów” satelitów. „Przestrzeń kosmiczna jest po prostu niezwykle ogromna, a satelity są bardzo małe” – powiedział Musk w wywiadzie. Odrzucił też sugestie, że jego projekt Starlink Internet Services skutecznie utrudnia wejście konkurentów do branży satelitarnej.

Po upublicznieniu chińskiej skargi do ONZ Musk, Starlink i USA stali się obiektem ataku na popularnej chińskiej platformie mikroblogowej Weibo (chiński Twitter).

Jeden z użytkowników opisał satelity Starlink jako „tylko kupę kosmicznych śmieci”. Satelity to „amerykańska broń kosmiczna”, a „Musk to nowa „broń” stworzona przez rząd i wojsko USA” – pisali inni. Ktoś napisał: „Ryzyko Starlink jest stopniowo ujawniane, cała rasa ludzka zapłaci za jego działalność biznesową”.

Światowi naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na potrzebę większego uregulowania działalności państw i innych podmiotów w kosmosie. Wyrażają obawy dotyczące ryzyka kolizji w kosmosie i wezwali niedawno światowe rządy do podzielenia się informacjami o około 30 000 satelitach i innych kosmicznych śmieciach krążących wokół Ziemi.

SpaceX wystrzelił już prawie 1900 satelitów w ramach sieci Starlink i planuje rozmieścić kolejne tysiące. W zeszłym miesiącu amerykańska agencja kosmiczna NASA odłożyła nagle kosmiczny spacer z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu obaw przed kosmicznymi śmieciami.

BBC/AP/KR

Poprzedni artykułElon Musk zapłaci największy podatek w historii USA
Następny artykułPrezes NBP powiedział, że szczyt inflacji przed nami