fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeKosmiczne przepychanki Elona Muska z Chinami

Kosmiczne przepychanki Elona Muska z Chinami

Chiny wezwały Stany Zjednoczone do ochrony chińskiej stacji kosmicznej i jej trzyosobowej załogi po tym, jak oskarżyły Elona Muska, że satelity wystrzelone przez SpaceX prawie uderzyły w chińską stację. W kosmosie jest miejsce "dla dziesiątków miliardów satelitów" - odpowiada Musk. Naukowcy z kolei wskazują na rosnący problem "kosmicznych śmieci".

Tiangong wykonał „manewry unikowe”, aby „zapobiegać potencjalnej kolizji” z satelitami Starlink wystrzelonymi przez Space Exploration Technologies Corp. – poinformował chiński rząd w skardze do Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej. Incydenty miały mieć miejsce 1 lipca i 21 października.

Rzecznik MSZ Zhao Lijan oskarżył Waszyngton o niewypełnienie zobowiązań „ochrony bezpieczeństwa astronautów” na mocy traktatu z 1967 r. o pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Stany Zjednoczone powinny „podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec powtórzeniu się takich incydentów” – powiedział Zhao.

W grudniu szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stwierdził, że Musk „ustanawia zasady” dla rozwijającego się komercyjnego przemysłu kosmicznego, a tysiące wystrzeliwanych przez niego satelitów komunikacyjnych powodują, że w kosmosie jest mniej miejsca dla innych.

Elon Musk w rozmowie z „Financial Times” odrzucił te zarzuty. Jego zdaniem na orbitach blisko Ziemi można umieścić „dziesiątki miliardów” satelitów. „Przestrzeń kosmiczna jest po prostu niezwykle ogromna, a satelity są bardzo małe” – powiedział Musk w wywiadzie. Odrzucił też sugestie, że jego projekt Starlink Internet Services skutecznie utrudnia wejście konkurentów do branży satelitarnej.

Po upublicznieniu chińskiej skargi do ONZ Musk, Starlink i USA stali się obiektem ataku na popularnej chińskiej platformie mikroblogowej Weibo (chiński Twitter).

Jeden z użytkowników opisał satelity Starlink jako „tylko kupę kosmicznych śmieci”. Satelity to „amerykańska broń kosmiczna”, a „Musk to nowa „broń” stworzona przez rząd i wojsko USA” – pisali inni. Ktoś napisał: „Ryzyko Starlink jest stopniowo ujawniane, cała rasa ludzka zapłaci za jego działalność biznesową”.

Światowi naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na potrzebę większego uregulowania działalności państw i innych podmiotów w kosmosie. Wyrażają obawy dotyczące ryzyka kolizji w kosmosie i wezwali niedawno światowe rządy do podzielenia się informacjami o około 30 000 satelitach i innych kosmicznych śmieciach krążących wokół Ziemi.

SpaceX wystrzelił już prawie 1900 satelitów w ramach sieci Starlink i planuje rozmieścić kolejne tysiące. W zeszłym miesiącu amerykańska agencja kosmiczna NASA odłożyła nagle kosmiczny spacer z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu obaw przed kosmicznymi śmieciami.

BBC/AP/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA