fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajKoszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.

Warszawski Instytut Bankowości opublikował raport o sytuacji materialnej studentów pt. „Portfel Studenta 2023”. Zgodnie z przedstawionymi w nim danymi średnie miesięczne wydatki na utrzymanie polskiego studenta wynoszą nieco ponad 3867 złotych. Z tego największą część, bo 1350 złotych, pochłania koszt wynajmu mieszkania. Na żywność i czesne przeznaczane jest przeciętnie po 600 złotych. Wyjścia „na miasto” czy do kawiarni to koszty rzędu niespełna 500 złotych. 

Wydatki studentów rosną od 8 lat, a od 2018 roku uległy podwojeniu. 

Mimo tych tendencji 36 proc. ankietowanych studentów deklaruje, że ich sytuacja finansowa uległa w ostatnim czasie poprawie

Zarabiają ponad 5 tysięcy i mają niezłe oszczędności

Jedna czwarta studentów oszczędza co najmniej 500 złotych miesięcznie, a co piąty posiada zgromadzony zapas gotówki przekraczający 10 tysięcy złotych. Jednocześnie 43 proc. pytanych osób źle ocenia dostępność ofert pracy, warunków zatrudnienia i wynagrodzenia. 

62 proc. ankietowanych studentów pracuje zarobkowo, a 13 proc. zarabia więcej niż 5 tysięcy złotych netto miesięcznie. 

W ubiegłym roku akademickim naukę na polskich uczelniach rozpoczęło prawie 430 tysięcy osób.

wib.org.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA