fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKryształyKryształy 2022Nominacje w kategorii „Odpowiedzialny biznes"

Nominacje w kategorii „Odpowiedzialny biznes”

W poniedziałek 22 maja podczas uroczystej gali poznamy laureatów drugiej edycji Kryształów Polskiej Gospodarki. Jedną z kategorii konkursowych jest ODPOWIEDZIALNY BIZNES. O wyjątkową statuetkę powalczą firmy wyjątkowo zaangażowane w działalność charytatywną, prospołeczną i ekologiczną.

Kapituła Konkursu w tej kategorii do ścisłego finału nominowała cztery kandydatury. Oto one:

  • POLPHARMA S.A.

Polpharma jako pierwsza polska firma zaczęła przestrzegać zasad społecznej odpowiedzialności biznesu, kiedy jeszcze nikt nie mówił o tzw. CSR. Od wielu lat umożliwia profesjonalistom z branży ochrony zdrowia jak najlepsze dbanie o pacjentów. Dostarcza nie tylko wysokiej jakości leki, ale również uczy pacjentów, jak dbać o zdrowie i poprawiać jakość swojego życia. Propaguje zasady profilaktyki zdrowotnej, realizując liczne programy edukacyjne, m.in. „Ciśnienie na życie, „Przygotuj się na wstrząs” i „Strefa na zdrowie”.

  • ROMIS Owoce w czekoladzie

ROMIS to pierwsze litery imion rodziny, która założyła firmę w latach 90. Aktualnie firma jest drugim pokoleniem, które wniosło do biznesu własne pomysły na poprawę funkcjonowania działalności oraz nieco zmodyfikowało recepturę wyrobów w takim stopniu, aby wyróżniała się spośród podobnych produktów naturalnością, brakiem utwardzaczy takich jak guma arabska czy tłuszcz palmowy. Manufaktura brzmi dumnie. Dlatego firma zawsze jest tam, gdzie wymagany jest niepowtarzalny smak oraz powtarzalna jakość. Tymi wysoko cenionymi wartościami zapracowała na zaufanie Klientów. Od początku istnienia Manufaktury jej bliski związek z owocami oraz czekoladą doceniły sklepy spożywcze, lodziarnie, cukiernie, kawiarnie oraz sklepy specjalistycznie zajmujące się sprzedażą słodyczy, kaw oraz przypraw. Naturalna produkcja zobowiązuje!

  • Mo-BRUK S.A.

Mo-BRUK, dzięki efektywnemu modelowi biznesowemu, pozostaje liderem branży przetwarzania odpadów przemysłowych w Polsce. Spółka, dzięki zrealizowanym inwestycjom w linie do unieszkodliwiania odpadów, jest w stanie zutylizować zdecydowaną większość rodzajów odpadów powstających w Polsce. Branża, w której działa spółka, charakteryzuje się niezwykle dynamicznym rozwojem. Wynika on przede wszystkim ze zmiany legislacji w zakresie prawa ochrony środowiska oraz przepisów dotyczących odpadów (zarówno w ustawodawstwie polskim, jak i europejskim), które wymuszają utylizację szkodliwych odpadów, materiałów i substancji w określony sposób. Dodatkowym aspektem prorozwojowym jest rozwój świadomości ekologicznej społeczeństwa, czego efektem jest wzrost popytu na usługi związane z utylizacją odpadów.

  • ZAKŁAD WŁÓKIENNICZY BILIŃSKI SP.J.

To jedno z największych przedsiębiorstw w Europie oferujące usługi przetwarzania tekstyliów istnieje od 1991 r. jako polska firma rodzinna. Nominowany za działania ograniczające emisję zanieczyszczeń i rozwiązania przyjazne środowisku. Wszystkie stosowane przez zakład środki chemiczne pochodzą od renomowanych światowych producentów i są zgodne z wymaganiami REACH. Jest to rozporządzenie UE przyjęte w celu ochrony środowiska, mające zastosowanie do wszystkich substancji chemicznych, stosowanych m.in. w procesach przemysłowych. Firma korzysta z nowoczesnego systemu automatycznego odmierzania środków chemicznych, sterowanego za pomocą centralnego oprogramowania zarządzającego produkcją. Pozwala to na dozowanie dokładnie takiej ilości substancji, która jest niezbędna do przeprowadzenia np. procesu barwienia, zapobiegając marnowaniu zasobów. Działania pro-ekologiczne opieramy na podstawach prawnych, które określa m.in. dyrektywa IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control). To jeden z najważniejszych aktów prawnych UE dotyczący zaingerowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli. Konkluzje BAT (best available techniques) będące składnikiem tej dyrektywy, określają najlepsze dostępne rozwiązania dla określonych rodzajów działalności gospodarczej, które ograniczają negatywny wpływ przemysłu na środowisko naturalne.

Więcej o konkursie Kryształy Polskiej Gospodarki piszemy TUTAJ I TUTAJ.

ZOBACZ FINALISTÓW KATEGORII ZIELONE INNOWACJE

ZOBACZ FINALISTÓW W KATEGORII SAMORZĄD PRZYJAZNY PRZEDSIĘBIORCOM

ZOBACZ FINALISTÓW W KATEGORII WSPARCIE MŚP

KAPITUŁA KONKURSU

    • Andrzej SADOWSKI – prezydent Centrum im. Adama Smitha
    • Zbigniew KRYSIAK – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
    • Konrad RACZKOWSKI – prorektor ds. finansowych, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
    • Zdzisław SOKAL – doradca społeczny Prezydenta RP
    • Krzysztof PRZYBYŁ – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
    • Grzegorz TOMASZEWSKI – prezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
    • Piotr HOFMAN – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
    • Bartosz TOMCZYK – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.

 

Patronat Telewizyjny

tvp

Patroni Honorowi II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kryształy Polskiej Gospodarki: GRUPA AZOTY – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Grupy Azoty za projekt Polimery Police. Nagrodę, którą wręczył wiceprezes Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Piotr Hofman, odebrał wiceprezes Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski.

Kryształy Polskiej Gospodarki: ANDRZEJ BIEŃCZAK – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Andrzeja Bieńczaka, przedsiębiorcy, filantropa, prezesa firmy Eleo Development, założyciela Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie.

Kryształy Polskiej Gospodarki: laureat w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. W kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU statuetka trafiła do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Nagrodę, którą wręczył prezes wydawnictwa Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Grzegorz Tomaszewski, w imieniu laureata odebrał sekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA