fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKryształyKryształy 2022Nominacje w kategorii „Osobowość roku"

Nominacje w kategorii „Osobowość roku”

Piątą kategorią konkursową, z której Kapituła wyłoni laureata, jest OSOBOWOŚĆ ROKU. Nagroda ta przeznaczona jest dla osoby publicznej ze świata mediów, polityki, nauki lub dla instytucji za wyjątkowy wkład na rzecz rozwoju i promocji polskiej gospodarki. 22 maja podczas uroczystej gali podsumowującej II edycję Kryształów Polskiej Gospodarki poznamy wszystkie rozstrzygnięcia.

Poniżej nominowani w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU, którzy trafili do ścisłego finału:

  • ANDRZEJ BIEŃCZAK, prezes Eleo Development

Prezes firmy Eleo Development, przedsiębiorca, filantrop, założyciel Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie. W myśl ewangelicznej zasady „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych…” łączy biznes z dobroczynnością. Jak sam opowiada: „Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym dzieci z najuboższych rodzin oraz sieroty będą mogły mieszkać, dorastać i rozwijać się. Podjąłem więc karkołomną decyzję o budowie domu opieki. Folder informacyjny w 17 językach wysłany do przywódców najbogatszych państw i 500 najbogatszych ludzi świata przyniósł nam… 200 euro. W geście rozpaczy kupiłem 13 sztuk Koranu (przetłumaczonego na polski przez sąsiada mojego teścia ze Starej Wsi koło Brzozowa) i wysłałem do przywódców państw arabskich. Ta inicjatywa została dostrzeżona przez Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana. Specjalny wysłannik z Arabii Saudyjskiej przywiózł nam czek na 100 tys. dolarów, który pokrył połowę kosztów remontu Ośrodka Edukacyjnego przy Fundacji. I tak powstał Ośrodek Edukacyjno-Warsztatowy Nasz Dom, którego patronem został św. Jana Bosko. Staramy się jego pracę naśladować i implementować do naszych warunków. To dom pełen szczęścia, miłości i radości, w którym prowadzimy zajęcia dla dzieci dochodzących i dojeżdżających. W 2022 roku zrealizowaliśmy 16 projektów, m.in. teatralny, archeologiczny, sportowy, ekologiczny, astronomiczny pt. „Z Brzozowa na Marsa” i wiele innych”. Fundacja, którą powołał, założyła też Ambasadę Przyjaźni i Pokoju Między Narodami. Realizuje tam projekty międzynarodowe, w których uczestniczą dzieci i młodzieży z Czech, Litwy, Portugalii, Włoch, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, USA, Indii, Hongkongu, Niemiec i Francji.

  • dr ADRIANNA LEWANDOWSKA, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego

Od wielu lat zaangażowana jest we wspieranie pod każdym względem polskich firm rodzinnych i skuteczny proces sukcesji. W tym też celu od kilku lat organizuje dla przedstawicieli biznesu Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych. W ubiegłym roku Instytut bardzo mocno zaangażował się w prace legislacyjne dotyczące nowej ustawy o fundacji rodzinnej, która będzie dostępna dla firm rodzinnych po 22 maja 2023 r. Możliwość zakładania fundacji rodzinnej w Polsce kończy pewien etap prac legislacyjnych. Fundacje te będą nowym sposobem zarządzania majątkiem i biznesem przez wielopokoleniowe rodziny w Polsce. Niedawno miała premierę publikacja pt. „Fundacja rodzinna dla wielopokoleniowych rodzin biznesowych” – książka, która jest efektem współpracy ekspertów Instytutu Biznesu Rodzinnego. W pracy nad publikacją autorzy uwzględnili różne aspekty związane z fundacją rodzinną, takie jak: jej cel i misję, strukturę zarządzania, statut, procedury, a także kwestie podatkowe i prawne. Publikacja jest praktycznym narzędziem, które pozwoli rodzinom biznesowym zrozumieć, jakie korzyści i wyzwania wynikną z posiadania fundacji rodzinnej oraz jakie kroki należy podjąć, aby ją założyć. Książka ta powinna stać się osobistym, spersonalizowanym, merytorycznym przewodnikiem w temacie dla wszystkich, który leży na sercu dobro i rozwój polskich firm rodzinnych.

  • SZYMON STYPCZYŃSKI, mediator w Kancelarii Mediacyjnej

Jeden z najbardziej znanych mediatorów, wpisany na listę prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku, od lat prowadzi własną praktykę mediacyjną, pomagając tym samym m.in. wielu polskim przedsiębiorcom uniknąć sporów sądowych. Z mediacji korzystają ci, którzy popadli w konflikt – ze swoim kontrahentem, z pracownikiem lub klientem. Mediacja dotyczy każdego, kto chce ten konflikt rozwiązać w sposób polubowny. Jest pierwszym krokiem do próby zawarcia ugody w kwestiach spornych. To alternatywny wobec sądu sposób rozwiązywania konfliktu. Warto wyróżnić osobę, która rozpowszechnia ten sposób rozstrzygania sporów, szczególnie wśród przedsiębiorców, gdyż wiąże się on z szeregiem korzyści. Przede wszystkim jest to proces odformalizowany. Jedynym owocem z mediacji jest protokół plus ugoda, którą podpisują strony. Jest to też proces szybszy. Już podczas pierwszego posiedzenia mediacyjnego strony mogą dojść do porozumienia. W sądzie to trwa dłużej także dlatego, że mediator stwarza inne warunki niż warunki występujące na sali sądowej. Uczestnicy czują się swobodniej, bardziej komfortowo w obecności mediatora niż na sali sądowej. Podczas mediacji ludzie potrafią się bardziej otworzyć. Pokazują swoje emocje: złość, smutek, żal. Potrafią się bardziej wypowiedzieć niż w obecności sędziego. Dzięki mediacjom poprawiają się relacje, w tym również w sprawach gospodarczych. I co najważniejsze, w przypadku procesu sądowego zwykle jedna strona jest wygrana, a druga przegrana. Z mediacji każdy wychodzi wygrany!

  • JACEK SASIN, wicepremier

Nominacja dla wicepremiera i ministra aktywów państwowych za koordynację akcji zabezpieczającej dostawy węgla na okres zimowy – zapasów surowca, wbrew obawom, nie zabrakło ani gospodarstwo domowym, ani polskim firmom. Akcję przygotowano odpowiednio wcześniej, zanim jeszcze wybuchła dyskusja o optymalnych sposobach dystrybucji węgla w gminach. Istotnym momentem było zakontraktowanie ponad 6 mln ton jeszcze w lipcu 2022 r., zatem na kilka miesięcy przed sezonem zimowym. Pomimo że w okresie letnim aż 4 mln ton węgla nie były potrzebne polskiej gospodarce, węgiel zakontraktowano, antycypując w ten sposób możliwe problemy. Gdyby nie ta wczesna i wyprzedzająca interwencja zakupowa, tej zimy sytuacja polskich firm i gospodarstw domowych mogłaby być znacznie gorsza. Sukces przedsięwzięcia nie mógłby być możliwy, gdyby nie skuteczna koordynacja oraz odpowiednia współpraca na linii Ministerstwo Aktywów Państwowych – spółki odpowiedzialny za dystrybucję węgla.

  • prof. PIOTR PONIKOWSKI, rektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Rektor Uniwersystetu Medycznego we Wrocławiu i dyrektor Instytutu Chorób Serca, który jako jedyny Polak znalazł się siódmy raz z rzędu (!) w prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata (baza Web of Science, Highly Cited Researchers), a wg bazy Google Scholar prace pana profesora są/były cytowane: 340 960 razy, co jest wynikiem fenomenalnym.

  • prof. ADAM MARIAŃSKI, Partner Zarządzający Mariański Group

Ekspert BCC w dziedzinie restrukturyzacji, sukcesji biznesu oraz planowania spadkowego. Doświadczony doradca polskich firm rodzinnych. Autor praktycznego przewodnika dla firm rodzinnych „Budując dla pokoleń”. Opracowuje i wdraża plany sukcesji w przedsiębiorstwach rodzinnych, konstytucje rodzinne oraz wyspecjalizowane instrumenty planowania spadkowego, w tym instrumenty o charakterze międzynarodowym, trusty czy fundacje. Uczestniczy w procedurach legislacyjnych dotyczących prawa podatkowego. Jego największym sukcesem było wprowadzenie w Ordynacji podatkowej klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Obecnie prowadzi w szerokim zakresie naukowym oraz informacyjnym działalność w celu sprawiedliwego opodatkowania dochodu, a także zastąpienia podatków dochodowych podatkami przychodowymi, a następnie zniesienia tego typu podatków.

NOMINOWANYCH WE WSZYSTKICH KATEGORIACH ZNAJDZIECIE TUTAJ

Więcej o konkursie Kryształy Polskiej Gospodarki piszemy TUTAJ I TUTAJ.

KAPITUŁA KONKURSU

    • Andrzej SADOWSKI – prezydent Centrum im. Adama Smitha
    • Zbigniew KRYSIAK – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
    • Konrad RACZKOWSKI – prorektor ds. finansowych, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
    • Zdzisław SOKAL – doradca społeczny Prezydenta RP
    • Krzysztof PRZYBYŁ – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
    • Grzegorz TOMASZEWSKI – prezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
    • Piotr HOFMAN – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
    • Bartosz TOMCZYK – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.

 

Patronat Telewizyjny

tvp

Patroni Honorowi II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kryształy Polskiej Gospodarki: GRUPA AZOTY – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Grupy Azoty za projekt Polimery Police. Nagrodę, którą wręczył wiceprezes Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Piotr Hofman, odebrał wiceprezes Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski.

Kryształy Polskiej Gospodarki: ANDRZEJ BIEŃCZAK – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Andrzeja Bieńczaka, przedsiębiorcy, filantropa, prezesa firmy Eleo Development, założyciela Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie.

Kryształy Polskiej Gospodarki: laureat w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. W kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU statuetka trafiła do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Nagrodę, którą wręczył prezes wydawnictwa Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Grzegorz Tomaszewski, w imieniu laureata odebrał sekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka.

INNE TEGO AUTORA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA