fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatKryzys Covid-19 ponownie ożywia debatę na temat redystrybucji dóbr

Kryzys Covid-19 ponownie ożywia debatę na temat redystrybucji dóbr

Przywrócić solidarny podatek od majątku (ISF), sprawić, by pracownicy mieli w większym stopniu udział w zyskach wypracowanych przez firmy, w których są zatrudnieni – coraz liczniejsze są tego typu głosy domagające się lepszego podziału dóbr w społeczeństwie.

– Kryzys ożywia takie debaty, ponieważ w pewnym sensie wzmacnia istniejące już wcześniej nierówności. Za przykład mogą posłużyć przedstawiciele profesji najgorzej opłacanych przed epidemią, którzy znaleźli się na pierwszej linii – twierdzi Lucas Chancel z paryskiej wyższej uczelni Ecole d’Economie. – Nabieramy świadomości, że nasza obecna piramida płac nie do końca odpowiada temu, co naprawdę ma znaczenie dla naszych społeczeństw – dodaje.

Rząd rzeczywiście obiecał zrewaloryzować pensje pracowników służby zdrowia i jednocześnie poprosił przedsiębiorców o wypłacenie dodatkowych premii tym pracownikom, którzy byli na pierwszej linii frontu podczas pandemii. np. pracownikom sektora handlu. Ale zdaniem niektórych ekonomistów i polityków należy pójść krok dalej, a kryzys powinien zachęcić do refleksji nad większym udziałem najbogatszych w redystrybucję dóbr tak, aby całe społeczeństwomogło przetrwać ten trudny okres.

Tym bardziej że kilka raportów ekonomicznych wykazało, że to nie gospodarstwa domowe o niskich dochodach były największymi wygranymi okresu wzrostu siły nabywczej pieniądza, jaki miał miejsce począwszy od 2018 r. Jeśli Francja, dzięki modelowi polityki społecznej, jaki realizuje, jest jednym z krajów w Europie, w jakim nierówności są najmniej widoczne, to mimo wszystko jedna trzecia majątku brutto wszystkich gospodarstw domowych, spoczywa w rekach 5 proc. Obywateli – wynika z niedawnych badań przeprowadzonych przez francuski instytut INSEE.

Począwszy od partii lewicowych, poprzez osobę Esther Duflo, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, aż po związki zawodowe, liczni są ci, którzy apelują o przywrócenie podatku od majątku(ISF), który został zniesiony przez Emmanuela Macrona, i zastąpiony podatkiem od nieruchomości (IFI) na początku pięcioletniej kadencji obecnego prezydenta.

– To czysta demagogia – odpowiada Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki, dając do zrozumienia, że nie chce podwyżki podatków. Z kolei związek pracodawców Medef ocenia, że przywrócenie tego podatku byłoby „bardzo złym sygnałem w kierunku przedsiębiroców”.

Pojawiły się inne propozycje podatków mających pomóc w dobie kryzysu, jak ta przedstawiona przez Laurenta Bergera, który stoi na czele związku zawodowego CFDT, a który proponuje „wyjątkowy podatek ” dla przedsiębiorstw, który byłby nakładany na te firmy, które nie ucierpiały ani na skutek epidemii, ani na skutek zamrożenie gospodarki.

Pytanie o inną redystrybucję dóbr pojawia się również w kręgach przedsiębiorców, w kontekście debaty nad tym, jak powinny być dzielone zyski między akcjonariuszy a pracowników, przy jednoczesnym zaspokajaniu potrzeb reinwestycji, jakie mają przedsiębiorstwa.

W ostatnich tygodniach zrobiono pierwsze kroki w tym kierunku: niektórzy menedżerowie firm obniżyli swoje wynagrodzenie, w okresie gdy część pracowników ich firm pracowała w niepełnym wymiarze godzin; zaobserwowano również, że część firm zawiesiła bądź zredukowała wypłatę dywidendy, w niektórych przypadkach zmuszona do tego przez rząd, który postawił taki warunek dla udzielenia im swojego wsparcia.

Wraz z wypowiedzią Géralda Darmanin, ministra wydatkow publicznych, powrócił również stary pomysł autorstwa generała de Gaulle’a, zachęcający do popularyzacji idei zarządzania partycypacyjnego pracowników firm.
– Jest to główny temat w kontekście refleksji nad tzw. sprawiedliwością społeczną, a dla firm również w kontekście refleksji nad motywacją i wydajnością pracowników – uważa ekonomista Nicolas Bouzou, prezes firmy konsultingowej Asterès. Obecnie istnieją różne systemy powiązań motywacyjnych pracowników z finansowym sukcesem ich firm, między innymi za pośrednictwem premii motywacyjnych oraz firmowych planów oszczędnościowych.

Z kolei zdaniem Lucasa Chancela, prawdziwa debata powinna mieć miejsce wokół zagadnienia „nierówności w układzie sił, jaki panuje” w strukturach przedsiębiorstw. Opowiada się on za „liczniejszym reprezentowaniem pracowników” w tych organach przedsiębiorstw, które podejmują decyzje dotyczące zmian w wynagrodzeniach, oraz decyzje odnośnie wysokości kwot wypłacanych w formie dywidendy itp.

Podczas kryzysu w 2008 r. cała debata rozgorzała na nowo. Z jakim efektem? –Poczyniono pewne postępy, jeśli chodzi o przejrzystość finansową, ale całościowo nic lub prawie nic nie zostało zmienione – ocenia Chancel.

Źródło: Le Figaro/AFP

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.