fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEnergetykaKryzys energetyczny uderza w przedsiębiorców

Kryzys energetyczny uderza w przedsiębiorców

Zdecydowana większość najmniejszych firm w Polsce w ostatnich miesiącach płaciła wyższe rachunki za prąd. Energia ma największy wpływ na koszty biznesu.

Aż 79,3 proc. mikro i małych firm w Polsce płaci wyższe rachunki za prąd – wynika z raportu „Kryzys energetyczny” Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie dwie na trzy firmy twierdzą, że to wzrost kosztów energii, gazu i opału ma największy wpływ na prowadzenie działalności, a dla 13 proc. firm wydatki na energię to aż 5 proc. wszystkich wydatków.

Niższe podatki receptą na kryzys

Poza droższym prądem, gazem i opałem polscy przedsiębiorcy muszą borykać się z wyższymi kosztami dystrybucji i logistyki, na co narzeka 64,5 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzone przez CBM Indicator wykazało również, że prawie połowa mikro i małych przedsiębiorców w ostatnim czasie więcej pieniędzy przeznacza na wynagrodzenia i ubezpieczenia.

W związku z drożejącym prądem aż połowa polskich przedsiębiorców mówiąc o oszczędnościach wskazuje tutaj ograniczenie zużycia energii. Według Konfederacji Lewiatan z tego powodu dzisiaj kluczowym zadaniem dla rządu jest podjęcie właściwych działań odpowiadających na kryzys energetyczny, aby w ten sposób zbudować odpowiednie środowisko do prowadzenia biznesu.

Bez poprawy naszej sytuacji środowiskowej i ekologicznej problemy gospodarcze będą się pogłębiać, a rosnące zużycie energii pociągać za sobą dalszy wzrost cen. To znak, że czas na zmiany w sposobie myślenia i funkcjonowania. Musimy wreszcie powstrzymać zobojętnienie wobec ekologicznej katastrofy i zacząć działać

– powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy zapytani o sposoby na walkę z kryzysem energetycznym najczęściej wskazywali na konieczność obniżenia podatków (85 proc.). Kolejne pomysły to zamrożenie cen energii (83 proc.) oraz zamrożenie cen gazu (62 proc.).

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
2 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA