fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaKryzys energetyczny uderza w przedsiębiorców

Kryzys energetyczny uderza w przedsiębiorców

Zdecydowana większość najmniejszych firm w Polsce w ostatnich miesiącach płaciła wyższe rachunki za prąd. Energia ma największy wpływ na koszty biznesu.

Aż 79,3 proc. mikro i małych firm w Polsce płaci wyższe rachunki za prąd – wynika z raportu „Kryzys energetyczny” Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie dwie na trzy firmy twierdzą, że to wzrost kosztów energii, gazu i opału ma największy wpływ na prowadzenie działalności, a dla 13 proc. firm wydatki na energię to aż 5 proc. wszystkich wydatków.

Niższe podatki receptą na kryzys

Poza droższym prądem, gazem i opałem polscy przedsiębiorcy muszą borykać się z wyższymi kosztami dystrybucji i logistyki, na co narzeka 64,5 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzone przez CBM Indicator wykazało również, że prawie połowa mikro i małych przedsiębiorców w ostatnim czasie więcej pieniędzy przeznacza na wynagrodzenia i ubezpieczenia.

W związku z drożejącym prądem aż połowa polskich przedsiębiorców mówiąc o oszczędnościach wskazuje tutaj ograniczenie zużycia energii. Według Konfederacji Lewiatan z tego powodu dzisiaj kluczowym zadaniem dla rządu jest podjęcie właściwych działań odpowiadających na kryzys energetyczny, aby w ten sposób zbudować odpowiednie środowisko do prowadzenia biznesu.

Bez poprawy naszej sytuacji środowiskowej i ekologicznej problemy gospodarcze będą się pogłębiać, a rosnące zużycie energii pociągać za sobą dalszy wzrost cen. To znak, że czas na zmiany w sposobie myślenia i funkcjonowania. Musimy wreszcie powstrzymać zobojętnienie wobec ekologicznej katastrofy i zacząć działać

– powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy zapytani o sposoby na walkę z kryzysem energetycznym najczęściej wskazywali na konieczność obniżenia podatków (85 proc.). Kolejne pomysły to zamrożenie cen energii (83 proc.) oraz zamrożenie cen gazu (62 proc.).

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA