Aż 79,3 proc. mikro i małych firm w Polsce płaci wyższe rachunki za prąd – wynika z raportu „Kryzys energetyczny” Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie dwie na trzy firmy twierdzą, że to wzrost kosztów energii, gazu i opału ma największy wpływ na prowadzenie działalności, a dla 13 proc. firm wydatki na energię to aż 5 proc. wszystkich wydatków.
Niższe podatki receptą na kryzys
Poza droższym prądem, gazem i opałem polscy przedsiębiorcy muszą borykać się z wyższymi kosztami dystrybucji i logistyki, na co narzeka 64,5 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzone przez CBM Indicator wykazało również, że prawie połowa mikro i małych przedsiębiorców w ostatnim czasie więcej pieniędzy przeznacza na wynagrodzenia i ubezpieczenia.
W związku z drożejącym prądem aż połowa polskich przedsiębiorców mówiąc o oszczędnościach wskazuje tutaj ograniczenie zużycia energii. Według Konfederacji Lewiatan z tego powodu dzisiaj kluczowym zadaniem dla rządu jest podjęcie właściwych działań odpowiadających na kryzys energetyczny, aby w ten sposób zbudować odpowiednie środowisko do prowadzenia biznesu.
Bez poprawy naszej sytuacji środowiskowej i ekologicznej problemy gospodarcze będą się pogłębiać, a rosnące zużycie energii pociągać za sobą dalszy wzrost cen. To znak, że czas na zmiany w sposobie myślenia i funkcjonowania. Musimy wreszcie powstrzymać zobojętnienie wobec ekologicznej katastrofy i zacząć działać
– powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Przedsiębiorcy zapytani o sposoby na walkę z kryzysem energetycznym najczęściej wskazywali na konieczność obniżenia podatków (85 proc.). Kolejne pomysły to zamrożenie cen energii (83 proc.) oraz zamrożenie cen gazu (62 proc.).
Źródło: Konfederacja Lewiatan