fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatKryzys na Filipinach. Cebula kosztuje więcej niż mięso!

Kryzys na Filipinach. Cebula kosztuje więcej niż mięso!

Seria tajfunów doprowadziła do potężnych zniszczeń na filipińskich polach uprawnych, czego efektem są braki podstawowych produktów rolnych.

Ceny kilograma cebuli na Filipinach sięgają 600 peso (równowartość 11 dolarów), podczas gdy kilogram kurczaka kosztuje 220 peso (4 dolary). Nawet wołowina jest o 30 proc. tańsza od cebuli.

Cebula jest kluczowym składnikiem prawie wszystkich filipińskich dań, dlatego jej braki na rynku są szczególnie dotkliwe dla społeczeństwa.

Filipiny zostały spustoszone w poprzednim roku przez serię tajfunów. Spowodowane nimi straty są szacowane na dziesiątki miliardów peso. Kataklizmy oraz globalna sytuacja gospodarcza doprowadziły kraj do największej od 14 lat inflacji, która w grudniu przekroczyła 8 procent.

Braki cebuli są tak dotkliwe, że odnotowano już kilka prób jej przemytu. Pod koniec poprzedniego miesiąca filipińscy celnicy trafili na dwie nielegalne dostawy, każda o wartości ponad 300 tysięcy dolarów. Pochodziły one m.in. z Chin.

Filipińczycy konsumują ok. 20 tysięcy ton cebuli miesięcznie. Aby wypełnić to zapotrzebowanie rząd zamierza podjąć szczególne wysiłki w celu sprowadzenia jej z zagranicy. Pierwsze krajowe zbiory mają mieć miejsce pod koniec pierwszego kwartału i być może przyczynią się do spadku cen.

CNN

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA