fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaŚwiatKryzys żywnościowy w Afryce zwiększa przemoc wobec dzieci w najbiedniejszych krajach

Kryzys żywnościowy w Afryce zwiększa przemoc wobec dzieci w najbiedniejszych krajach

Badanie przeprowadzone przez organizację pozarządową Plan International ujawniło, że w krajach najbardziej dotkniętych obecnym globalnym kryzysem żywnościowym dzieci (a zwłaszcza dziewczęta) są poważnie narażone na różne formy opresji, takie jak przymusowe małżeństwa, wykorzystywanie lub przemoc seksualna.

Plan International jest organizacją pozarządową założoną w 1937 roku, która broni praw dzieci w ponad 78 krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dokument zatytułowany „Po drugiej stronie głodu: Kryzys żywnościowy i jego wpływ na płeć (ang. Beyond Hunger: Gender Impacts of the Food Crisis)” został przygotowany na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 7158 osób w Kenii, Somalii, Etiopii, Sudanie Południowym, Mali, Nigrze, Burkina Faso i Haiti, czyli w krajach najbardziej zagrożonych klęską głodu, których sytuację pogorszyła wojna na Ukrainie i związane z nią trudności w eksporcie zboża z tego kraju do reszty świata.

Konflikt w sercu Europy to tylko jedna ze zmiennych wyjaśniających sytuację globalnego kryzysu żywnościowego. Według organizacji skutki zmian klimatu, kryzysy makroekonomiczne wywołane pandemią oraz inne konflikty zbrojne na świecie były niszczycielską mieszanką powodującą śmierć głodową milionów ludzi. A blokada ukraińskich portów przez reżim Putina grozi największą katastrofą humanitarną od czasów drugiej wojny światowej.

Kryzys żywnościowy dotyka już 345 milionów ludzi w 82 krajach i doprowadził 50 milionów na skraj śmierci głodowej. Chociaż przyczyny niedoborów żywności różnią się w poszczególnych regionach, to badania przeprowadzone przez Plan International pokazują, że we wszystkich przypadkach kryzys żywnościowy powoduje, że dzieci i młodzież – a szczególnie dziewczęta – doświadczają alarmującego wzrostu różnych form przemocy, takich jak gwałty, przemoc ze strony partnerów/rodziców, wczesne i przymusowe małżeństwa, rytualne okaleczanie żeńskich narządów płciowych, molestowanie i wykorzystywanie seksualne.

Plan International wzywa społeczność międzynarodową do pilnego zwiększenia międzynarodowej pomocy, aby „niezliczona liczba dziewcząt nie była narażona na ryzyko stania się niewidzialnymi ofiarami niszczycielskiego kryzysu głodowego”.

„Głód to problem, który ma rozwiązanie, ale potrzebne są pilne działania, aby kryzys żywnościowy nie przekształcił się w pełnowymiarową klęskę głodu, która dotyka przede wszystkim dzieci, a zwłaszcza dziewczynki. Darczyńcy muszą zwiększyć finansowanie” – mówi Concha López, dyrektor generalny Plan International z Somalii.

Raport stwierdza, że w ośmiu analizowanych krajach dyskryminujące normy społeczne powodują, że dziewczęta i kobiety jedzą mniej niż chłopcy i mężczyźni z tego samego gospodarstwa domowego. Co więcej, posiłki przeznaczone dla dziewczynek są mniej pożywne niż te, które spożywają mężczyźni i chłopcy. Według dostępnych danych w Etiopii, która wraz z Kenią i Somalią cierpi obecnie z powodu najgorszej suszy, jakiej Róg Afryki doświadczył od 40 lat, liczba małżeństw dzieci wzrosła w ciągu ostatniego roku o 51 proc. Wydawanie małoletnich córek za mąż ma na celu złagodzenie presji finansowej rodziny (mniej osób do wykarmienia), a otrzymane wiano zabezpieczyć byt reszty rodziny.

Dziewczęta i nastolatki doświadczają też przemocy seksualnej i fizycznej, gdy np. szukają wody pitnej, której brakuje i często pokonują do 25 km – nawet w nocy, aby uniknąć tłumów w punktach zaopatrzenia. W Kenii i Somalii dziewczęta i kobiety uczestniczące w grupach fokusowych wyjaśniły, że aby zdobyć wodę i drewno opałowe przemieszczają się w grupie, by zmniejszyć ryzyko napaści seksualnych, często też rezygnują z takich wypraw.

Według raportu głód ma również wpływ na edukację dzieci, ponieważ liczba zapisów i frekwencja w szkołach – zwłaszcza dziewcząt i nastolatków – spada wraz ze spadkiem bezpieczeństwa żywnościowego. Rodziny wskazują, że dzieci uczęszczające do szkół mają trudności z kontynuacją nauki z powodu głodu.

Plan International zaapelował do światowych przywódców o przekazanie 20 563 milionów euro, aby zapobiec głodowi u ponad 50 milionów ludzi. Organizacja zajmująca się prawami dzieci i pomocą humanitarną wzywa również do przeznaczenia części funduszy na programy ochrony dzieci przed przemocą ze względu na płeć, wdrożeniu programów odżywiania w szkolnych stołówkach i rozwój edukacji w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych.

Ofiarami wojny Putina są nie tylko mieszkańcy Ukrainy, ale także miliony ludzi w Afryce. Tym bardziej cywilizowany świat powinien dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć konflikt zbrojny w Europie. Zamiast na „scholzowanie” postawmy na konstruktywne działania.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA