fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaArchiwumKRZYSZTOF KRAWCZYK: Fundusze są jednym z najmocniejszych motorów inwestycyjnych

KRZYSZTOF KRAWCZYK: Fundusze są jednym z najmocniejszych motorów inwestycyjnych

Jednym z wyzwań na najbliższe lata, jeśli chodzi o polską gospodarkę, jest wzrost udziału inwestycji w PKB. Jaką rolę mogą w tym odegrać fundusze VC/PE?

Spójrzmy na mechanizm działania funduszy VC/PE – angażują kapitał i własne zespoły na kilka lat w celu zwiększenia wartości nabytego w spółce udziału. Te kilka lat to paradoksalnie niewiele czasu w cyklu życia spółki, wymaga realizacji strategii budowy wartości dosłownie od pierwszego dnia inwestycji. Aby osiągnąć cel na koniec tego okresu, przedsiębiorstwo powinno mieć wyższe przychody, rentowność, produktywność, a także większą świadomość swojego wpływu na otoczenie – środowisko, społeczność, ekosystem biznesowy. Tego po prostu nie sposób osiągnąć bez nakładów inwestycyjnych, zarówno w aktywa, jak i w ludzi. Puenta więc jest taka: fundusze są jednym z najmocniejszych i najefektywniejszych motorów inwestycji w gospodarce. Aktywnie, w wielu wymiarach, inwestują w efektywniejszą, zdrowszą, lepiej wykształconą gospodarkę.

Jak pan ocenia perspektywy dla polskiej gospodarki na najbliższe lata? Rzeczywiście wchodzimy w okres wyraźnego spowolnienia?

Część polskiej gospodarki, ta która eksportuje bądź wspiera działanie międzynarodowych przedsiębiorstw, należy do globalnego ekosystemu, więc w naturalny sposób, kiedy gospodarka światowa rośnie, ona kwitnie i stymuluje jeszcze szybszy wzrost Polski. Kiedy nadchodzi spowolnienie, ta część polskiej gospodarki może je odczuć. Ale Polska gospodarka ma potencjalne poduszki bezpieczeństwa. To po pierwsze firmy skupiające się na rynku lokalnym, który staje się coraz bardziej zasobny. Po drugie, środki unijne inwestowane w infrastrukturę, które mogą dawać pracę lokalnie, ale też trwale poprawiać jakość naszej gospodarki. Po trzecie, to polscy przedsiębiorcy, którzy mogą wykorzystać dekoniunkturę na zagranicznych rynkach, aby odważniej tam zaistnieć ze swoim produktem czy usługą, często tańszą, dostarczoną w sprawniejszy sposób, lepszą. Podkreślam – potencjalne poduszki, bo ci przedsiębiorcy, którzy mogą pomóc Polsce przejść suchą stopą przez okres kryzysu, muszą mieś dobre warunki do działania i rozwoju. Tu kłania się przewidywalność polskich regulacji i przestrzegania prawa.

Ważną rolę w takim kraju jak Polska powinny odgrywać innowacje, tymczasem na tle Unii Europejskiej wypadamy pod tym kątem blado. Co zrobić, aby firmy więcej środków przeznaczały na projekty innowacyjne?

Faktycznie wypadamy blado, a kraje Unii nie są wszak najbardziej innowacyjnymi gospodarkami, więc świat zaczyna nam uciekać. Oczywiście jest w Polsce szereg niezwykle innowacyjnych spółek, ale wdrożenie ich rozwiązań częściej znajdziemy zagranicą. Jak upowszechniać innowacyjność? Warto zacząć od stabilności inwestowania. Inwestycja w innowacje zwróci się przedsiębiorcy po kilku latach. Aby przedsiębiorca podjął ryzyko takiej inwestycji, musi widzieć jej stabilny horyzont.

Świat przechodzi czwartą rewolucję przemysłową, której jednym z najważniejszych elementów jest transformacja cyfrowa. Czy polscy przedsiębiorcy nadążają za tymi zmianami?

To pytanie ściśle wiąże się z poprzednim – jak zwiększyć chłonność polskiej gospodarki na innowacje, ponieważ drugim powszechnym problemem, jaki dostrzegam, jest świadomość przedsiębiorców, czyli zrozumienie najnowszych trendów, dostęp do innowacji czy wręcz szersza ławka pracowników, którzy innowacje mogą wdrażać. Tu może pomóc wspólnik taki jak fundusz. Potrzeba też promowania konkretnych pozytywnych przypadków, w których innowacje „zadziałały” w realnym świecie – poprawiły konkurencyjność, wydajność czy wręcz pomogly uniknąć czyhających ryzyk. To nie tylko zadanie dla administracji czy różnorakich agencji, ale również rola dla funduszy.

Poprzednia Rada Ministrów przyjęła pod koniec swojego urzędowania Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego. Jak ocenia pan zawarte w niej propozycje oraz szanse ich realizacji?

Z perspektywy inwestora globalnego lokalny rynek kapitałowy jest dla gospodarki jak dyplom dobrej uczelni. Jeśli go nie masz, to jak chcesz grać w pierwszej lidze światowej? Jak polskie przedsiębiorstwa mogą rozwijać się szybciej niż te w USA czy w Azji bez dostępu do kapitału? Dlatego tak ważne jest wyjście ze stagnacji na polskim rynku kapitałowym, stworzenie trwałych, zdrowych napływów kapitału lokalnego, który następnie przyciągnie kapitał międzynarodowy. Rynek liczy na pozytywny wpływ Pracowniczych Programów Kapitałowych, ale wracam do głównego wątku naszej rozmowy – potrzeba przewidywalności i zdrowych warunków do prowadzenia biznesu. Zmiana zasad gry w jej trakcie potrafi na lata odstraszyć inwestorów.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA