fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesKsiążki staną się dobrem luksusowym

Książki staną się dobrem luksusowym

Czekają nas olbrzymie podwyżki cen papieru – informuje RMF24.

Ceny papieru rosną już od roku, a pójdą jeszcze bardziej w górę, bo brakuje głównego surowca potrzebnego do jego wytworzenia, czyli celulozy. Poza tym drukarnie muszą borykać się z rosnącymi cenami innych surowców, a także drożejącą energią. Branża ostrzega, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to Polacy nie będą mogli sobie pozwolić np. na zakup książek.

– Jest wiele sektorów gospodarki, które długofalowo są ofiarami wielkich zmian gospodarczych, takich jak pandemia, inflacja czy wojna w Ukrainie. W przypadku sektora papierniczego te wszystkie problemy widzimy jak w soczewce – powiedziała na antenie RMF24 prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk. – Celuloza sprowadzana była często z Rosji, a jej cena zaczęła gwałtownie rosnąć, gdy zaczęła się pandemia. Przyszłość tej branży zależy teraz w dużej mierze od dostępności surowca na świecie. Jeżeli nie dotrze on do fabryk w Polsce, to wielu wytwórcom papieru może nawet grozić wstrzymanie produkcji – wyjaśnia Hanna Mojsiuk.

Branża papiernicza wskazuje, że skoki cenowe za energię elektryczną i gaz dla drukarni wynoszą nawet 120 proc. w ciągu roku.

– Główne uderzenie cenowe dotyczy oczywiście celulozy. Najwyższy wzrost mieliśmy odnotowany jesienią 2021, a każde kolejne miesiące windowały kolejne rekordy – przekazał radiu Mirosław Sobczyk, prezes Grupy ZAPOL.

W związku z obecną sytuacją sektor obawia się, że koszty produktów papierowych osiągnęły już tak wysoki poziom, że dalsze wzrosty będą kończyły się falą upadłości i zmniejszeniem liczby wydawnictw na rynku. Perspektywy nie są najlepsze, bo popyt na celulozę w Polsce jest znacznie wyższy niż podaż i już dziś trzeba szukać alternatywnych źródeł jej importu, a to odbija się na cenie surowca.

Źródło: RMF24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA