Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport ukazujący dyskryminację podatkową najmniejszych polskich firm.

Dane zebrane w raporcie potwierdzają tezę o dysproporcji w opodatkowaniu MŚP i dużych przedsiębiorstw. Jeden z największych operatorów komórkowych w ciągu ostatnich 5 lat zapłacił zaledwie 30 tys. zł z tytułu CIT, a niemiecka sieć dyskontów w tym samym okresie nie zapłaciła ani złotówki podatku. Z kolei niemiecka fabryka silników samochodowych w latach 2016-2020 otrzymała prawie 1 mld zł pomocy, uiszczając zaledwie pół miliona zł podatku.

– Fakty są jasne: o ile polscy przedsiębiorcy, których niektórzy przedstawiciele instytucji publicznych opisują jako „kombinatorów”, generalnie rzetelnie rozliczają się ze swoich podatków, o tyle w przypadku spółek kapitałowych panuje podatkowa dobrowolność – twierdzi Jakub Bińkowski, członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. – A z infrastruktury i usług publicznych korzystają przecież wszyscy.

Budżet jest drenowany z uwagi na powszechność unikania opodatkowania podatkiem CIT. W 2018 r. zaledwie 41 proc. podatników CIT wykazało podatek do zapłacenia. Powstający w ten sposób deficyt (szacowany na 35 mld zł) jeszcze bardziej uderzy w małe polskie firmy, gdyż – jak ukazuje raport ZPP – to właśnie na nie przerzucany jest cały ciężar podatkowy.

– Międzynarodowe struktury własnościowe są bardzo często wykorzystywane przez dużych zagranicznych graczy do zaniżania podatku CIT – twierdzi Kamila Sotomska, zastępca dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. – Tłumaczenie, że niewielki podatek wynika ze skali inwestycji jest zupełnie nieprzekonujące. W sektorach, takich jak telekomunikacja czy e-commerce, mamy do czynienia z gigantycznymi różnicami w efektywnej skali opodatkowania różnych podmiotów, mimo że przecież wszyscy inwestują i wydają środki na rozwój.

Co więcej, zdaniem ekspertów ZPP Polski Ład jedynie utrwali podatkowe dysproporcje. Przedsiębiorcy z sektora MŚP muszą się przygotować na podwyżki podatków, a zagraniczni inwestorzy (którzy w 96 proc. prowadzą działalność w formie spółek kapitałowych) mogą liczyć na kolejne ulgi i uproszczenia podatkowe.

Poprzedni artykułWażność bonu turystycznego przedłużona do końca września 2022 roku
Następny artykułW przededniu końca świata