fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaBiznesKsięgarnie ledwo przędą. To najgorszy rok od lat

Księgarnie ledwo przędą. To najgorszy rok od lat

Już prawie co druga księgarnia w Polsce ma kłopoty finansowe – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Księgarń w naszym kraju ubywa już od lat – w ciągu ostatniej dekady z rynku zniknęła co trzecia z nich. Co gorsza, w tym roku sytuacja dla branży jest wyjątkowo ciężka z powodu mocno rosnących kosztów i zmiany zachowań Polaków, którzy ze względu na niepewną sytuację gospodarczą częściej decydują się na oszczędności. Rezygnacja z zakupu książek dla wielu jest prostym rozwiązaniem.

„Rzeczpospolita” podaje dane Dun & Bradstreet, z których wynika, że dzisiaj w całej Polsce funkcjonuje prawie 2,3 tys. księgarń. To o niemal 2 proc. mniej niż w grudniu 2021 r. i jest to największy spadek od 2017 r. Firm księgarskich jest więcej, bo ponad 5 tys., ale wlicza się w nie np. przedsiębiorców sprzedających książki w kioskach. Aż połowa z wszystkich firm mających w ofercie książki ma problemy finansowe.

– Księgarnie stacjonarne upadają i niestety będą upadać, ze względu na wzrost kosztów pracowniczych, ogrzewania czy w przypadku placówek w galeriach handlowych szalejącego kursu euro – powiedział na łamach „Rz” Łukasz Okuniewski, prezes Książnicy Polskiej.

Nietypowym wyzwaniem dla tradycyjnych księgarni jest konkurencja ze strony… dużych sieci spożywczych, które w mniejszym lub większym stopniu zdecydowały się na sprzedaż książek. Niektóre z dyskontów zastanawiają się natomiast nad stworzeniem specjalnych „klubów czytelniczych”, które mają im umożliwić obejście zakazu handlu w niedzielę.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA