fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKsięgarnie ledwo przędą. To najgorszy rok od lat

Księgarnie ledwo przędą. To najgorszy rok od lat

Już prawie co druga księgarnia w Polsce ma kłopoty finansowe – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Księgarń w naszym kraju ubywa już od lat – w ciągu ostatniej dekady z rynku zniknęła co trzecia z nich. Co gorsza, w tym roku sytuacja dla branży jest wyjątkowo ciężka z powodu mocno rosnących kosztów i zmiany zachowań Polaków, którzy ze względu na niepewną sytuację gospodarczą częściej decydują się na oszczędności. Rezygnacja z zakupu książek dla wielu jest prostym rozwiązaniem.

„Rzeczpospolita” podaje dane Dun & Bradstreet, z których wynika, że dzisiaj w całej Polsce funkcjonuje prawie 2,3 tys. księgarń. To o niemal 2 proc. mniej niż w grudniu 2021 r. i jest to największy spadek od 2017 r. Firm księgarskich jest więcej, bo ponad 5 tys., ale wlicza się w nie np. przedsiębiorców sprzedających książki w kioskach. Aż połowa z wszystkich firm mających w ofercie książki ma problemy finansowe.

– Księgarnie stacjonarne upadają i niestety będą upadać, ze względu na wzrost kosztów pracowniczych, ogrzewania czy w przypadku placówek w galeriach handlowych szalejącego kursu euro – powiedział na łamach „Rz” Łukasz Okuniewski, prezes Książnicy Polskiej.

Nietypowym wyzwaniem dla tradycyjnych księgarni jest konkurencja ze strony… dużych sieci spożywczych, które w mniejszym lub większym stopniu zdecydowały się na sprzedaż książek. Niektóre z dyskontów zastanawiają się natomiast nad stworzeniem specjalnych „klubów czytelniczych”, które mają im umożliwić obejście zakazu handlu w niedzielę.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA