fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKsięgarnie znikają z handlowej mapy Polski

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.

Co 3 dni w Polsce zamykana jest księgarnia, a rynek księgarski kurczy się w naszym kraju nawet o 3 proc. rocznie – wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK. W minionym roku długi księgarń w Polsce wzrosły o 1,3 mln zł i łącznie wynoszą już 14,3 mln zł.

Od 2010 roku z polskiego rynku zniknęło prawie 1000 księgarń, a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest konkurencja ze strony księgarń internetowych, które mają niższe koszty operacyjne.

W tej chwili wygląda to tak, że duże sieci i dyskonty internetowe mogą sobie pozwolić na sprzedaż książek z ogromnymi rabatami. Wydawcy idą na rękę księgarniom z własnym kanałem sprzedaży w postaci np. księgarni internetowej i dają im zniżki sięgające nawet 50 proc. ceny z okładki. W rezultacie często zdarza się, że klient indywidualny kupuje w internecie książkę taniej niż lokalny księgarz w hurcie. Trudno w takich warunkach prowadzić biznes

– powiedział Szymon Szwajger, były księgarz, absolwent Polskiej Akademii Księgarstwa.

Przytaczane przez BIG dane Dun & Bradstreet pokazują, że na koniec 2023 roku w Polsce działało 2,2 tys. księgarń, wśród których aż 95 proc. to mikro i małe przedsiębiorstwa, które nie są w stanie konkurować cenowo z dużymi sieciami. Sposobami na ratowanie sytuacji jest przyciąganie klientów jakością obsługi, atrakcyjnością wizualną i np. łączenie księgarni z kawiarnią, ale w czasach rosnących cen tradycyjnym księgarniom ciężko jest utrzymać się na rynku.

Według danych BIG na koniec 2023 roku zadłużenie księgarń w Polsce było o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej i wynosiło 14,3 mln zł, podczas gdy jeszcze trzy lata temu było to niespełna 12,3 mln złotych. Problemy z uregulowaniem zobowiązań na czas miały 174 podmioty, a w przypadku 66 przedsiębiorców zaistniały problemy ze spłatą 8 mln zł kredytów zaciągniętych na prywatne potrzeby. Badanie Dun & Bradstreet wykazało, że niespełna 3 proc. księgarń w Polsce twierdzi, że jest w złej kondycji finansowej, ale prawie 37 proc. deklaruje kondycję „raczej słabą”.

W związku z trudną sytuacją księgarze apelują do rządu o pomoc, a ratunkiem mogłaby być ustawa o książce, która mogłaby uregulować rynek. Wśród zapisów takiej ustawy miałyby się znaleźć rozwiązania uniemożliwiające dumpingowe praktyki na rynku książki, polegające np. na oferowaniu olbrzymich rabatów już w dniu premiery książki. Odpowiedni list otwarty w tej sprawie wystosowano na początku lutego tego roku.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA