fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiKsięgowi mają łamać prawo za przyzwoleniem rządu?

Księgowi mają łamać prawo za przyzwoleniem rządu?

Krajowa Izba Biur Rachunkowych ostrzega pracowników kadrowych i księgowych, że zwrot zaliczek pobranych przez Polski Ład może być niezgodny z prawem, mimo że 7 stycznia rozporządzenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Finansów.

KIBR zaprezentowała w tej sprawie stanowisko dra hab. Adama Bartosiewicza, radcy prawnego specjalizującego się w prawie podatkowym, który uważa, że rządowe rozporządzenie „zostało wydane z przekroczeniem upoważnienia ustawowego” i „w istocie nie przedłuża terminów, tylko ustanawia nowy alternatywny sposób obliczania zaliczki na podatek dochodowy”. Ekspert tłumaczy, że rozporządzenie nie może dotyczyć części zaliczki, a jej całości oraz „przedłużenie musi wskazywać na konkretny dzień (termin), a nie warunek”. W podsumowaniu opinii Bartosiewicz podkreśla, że norma określona w par. 4 rozporządzenia jest bezprzedmiotowa, ponieważ obowiązek płatnika został w całości wykonany i pobrana zaliczka jest wierzytelnością organu podatkowego, więc nie można przedłużyć terminu jej poboru, bo ten już upłynął.

W związku z powyższym KIBR stoi na stanowisku, że do momentu „wyjaśnienia sytuacji na gruncie prawnym nie jest wskazane podejmowanie działań zmierzających do korekt list płac”. Jednocześnie KIBR poinformował, że przekazał swoje wątpliwości do resortu finansów, ale też wezwał Ministra Finansów do przeproszenia wszystkich kadrowych i księgowych w Polsce za obwinianie ich o zły pobór zaliczek.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd ulży małym przedsiębiorcom? Kasowy PIT

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o pracach nad projektem dotyczącym wprowadzenia możliwości wyboru tzw. kasowego PIT przez najmniejszych przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA