fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiKsięgowi mają łamać prawo za przyzwoleniem rządu?

Księgowi mają łamać prawo za przyzwoleniem rządu?

Krajowa Izba Biur Rachunkowych ostrzega pracowników kadrowych i księgowych, że zwrot zaliczek pobranych przez Polski Ład może być niezgodny z prawem, mimo że 7 stycznia rozporządzenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Finansów.

KIBR zaprezentowała w tej sprawie stanowisko dra hab. Adama Bartosiewicza, radcy prawnego specjalizującego się w prawie podatkowym, który uważa, że rządowe rozporządzenie „zostało wydane z przekroczeniem upoważnienia ustawowego” i „w istocie nie przedłuża terminów, tylko ustanawia nowy alternatywny sposób obliczania zaliczki na podatek dochodowy”. Ekspert tłumaczy, że rozporządzenie nie może dotyczyć części zaliczki, a jej całości oraz „przedłużenie musi wskazywać na konkretny dzień (termin), a nie warunek”. W podsumowaniu opinii Bartosiewicz podkreśla, że norma określona w par. 4 rozporządzenia jest bezprzedmiotowa, ponieważ obowiązek płatnika został w całości wykonany i pobrana zaliczka jest wierzytelnością organu podatkowego, więc nie można przedłużyć terminu jej poboru, bo ten już upłynął.

W związku z powyższym KIBR stoi na stanowisku, że do momentu „wyjaśnienia sytuacji na gruncie prawnym nie jest wskazane podejmowanie działań zmierzających do korekt list płac”. Jednocześnie KIBR poinformował, że przekazał swoje wątpliwości do resortu finansów, ale też wezwał Ministra Finansów do przeproszenia wszystkich kadrowych i księgowych w Polsce za obwinianie ich o zły pobór zaliczek.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA