fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaPodatkiKsięgowi mają łamać prawo za przyzwoleniem rządu?

Księgowi mają łamać prawo za przyzwoleniem rządu?

Krajowa Izba Biur Rachunkowych ostrzega pracowników kadrowych i księgowych, że zwrot zaliczek pobranych przez Polski Ład może być niezgodny z prawem, mimo że 7 stycznia rozporządzenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Finansów.

KIBR zaprezentowała w tej sprawie stanowisko dra hab. Adama Bartosiewicza, radcy prawnego specjalizującego się w prawie podatkowym, który uważa, że rządowe rozporządzenie „zostało wydane z przekroczeniem upoważnienia ustawowego” i „w istocie nie przedłuża terminów, tylko ustanawia nowy alternatywny sposób obliczania zaliczki na podatek dochodowy”. Ekspert tłumaczy, że rozporządzenie nie może dotyczyć części zaliczki, a jej całości oraz „przedłużenie musi wskazywać na konkretny dzień (termin), a nie warunek”. W podsumowaniu opinii Bartosiewicz podkreśla, że norma określona w par. 4 rozporządzenia jest bezprzedmiotowa, ponieważ obowiązek płatnika został w całości wykonany i pobrana zaliczka jest wierzytelnością organu podatkowego, więc nie można przedłużyć terminu jej poboru, bo ten już upłynął.

W związku z powyższym KIBR stoi na stanowisku, że do momentu „wyjaśnienia sytuacji na gruncie prawnym nie jest wskazane podejmowanie działań zmierzających do korekt list płac”. Jednocześnie KIBR poinformował, że przekazał swoje wątpliwości do resortu finansów, ale też wezwał Ministra Finansów do przeproszenia wszystkich kadrowych i księgowych w Polsce za obwinianie ich o zły pobór zaliczek.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA