fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatKto blokuje unijne pieniądze dla Ukrainy? Zełenski oburzony!

Kto blokuje unijne pieniądze dla Ukrainy? Zełenski oburzony!

– Sztuczne opóźnianie pomocy finansowej dla naszego kraju jest albo przestępstwem, albo błędem – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Przywódca Ukrainy podkreślił, że od zagranicznej pomocy są uzależnione wypłaty dla emerytów, nauczycieli i innych pracowników budżetówki, a jego zdaniem jedno z państw Unii Europejskiej celowo blokuje transfery gotówki. Zełenski nie chciał jednak powiedzieć, o który kraj chodzi.

Bruksela pracuje obecnie nad pakietem pomocowym dla Ukrainy, którego wartość ma sięgnąć 8 miliardów euro. Jego ostateczny kształt ma zostać przedstawiony we wrześniu. Będą się na niego składać zarówno dotacje jak i pożyczki.

W maju Komisja Europejska zaproponowała Ukrainie 9 miliardów euro na zapewnienie ciągłości działania instytucji państwowych i odbudowę zniszczeń wojennych.

Kolejne wsparcie ma wspomóc funkcjonowanie struktur państwa i nie będzie w nim uwzględnione finansowanie pomocy humanitarnej czy wojskowej. Te segmenty zostaną ujęte w odrębnych projektach.

Każdego kolejnego miesiąca deficyt budżetowy objętej konfliktem Ukrainy zwiększa się o 5 miliardów dolarów.

Tsn.ua, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA