fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKto głosował przeciwko Polakom?

Kto głosował przeciwko Polakom?

Parlament Europejski przegłosował dyrektywę ws. efektywności energetycznej budynków wynikającą z pakietu Fit for 55, która wymusza tzw. dekarbonizację budownictwa.

Za zmianami zagłosowało 370 europosłów, przeciwko było 199, a 46 wstrzymało się od głosu. Dyrektywa zakłada, że od 2030 r. nowe budynki będą zeroemisyjne, a do 2050 r. cały sektor ma się stać neutralny dla klimatu.

„Fanatycy ekologiczni wprowadzają rewolucję w budownictwie, począwszy od zeroemisyjnych budynków, przez klasy efektywności energetycznej, przymusowe remonty, skończywszy na zakazie gazu, węgla, oleju opałowego od 2040 r. do ogrzewania domów” – napisał na Facebooku Krystian Kamiński, były poseł Konfederacji.

Gigantyczny koszt

Publicysta Łukasz Warzecha doprecyzował na portalu X, co to oznacza taka polityka: „zaowocuje eldorado dla banków, ubóstwem Polaków, traceniem domów, która będzie kosztować nas 1,5 biliona złotych”. O koszcie tym pisałem już w tekście Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty: „Zgodnie z przyjętą dwa lata temu przez polski rząd strategią renowacji budynków niepotrzebne remonty będą kosztowały łącznie ok. 1,5 bln zł (załącznik do uchwały nr 23/2022 Rady Ministrów z 9 lutego 2022 r. – Długoterminowa strategia renowacji budynków). W latach 2021-2030 średnie roczne nakłady remontowe miałyby wynosić około 40 mld zł, w latach 2031-2040 – 55 mld zł, a w latach 2041-2050 – 59 mld zł. Rząd założył, że co roku (do 2050 r.) z prywatnych i publicznych środków na renowację budynków będzie przeznaczane średnio 1,4 proc.-1,5 proc. PKB”.

Kto głosował za?

Według serwisu wPolityce.pl, wśród europosłów, którzy głosowali „za”, znaleźli się: Róża Thun, Włodzimierz Cimoszewicz, Robert Biedroń, Bogusław Liberadzki, Marek Balt. Ponadto, szereg europosłów z Polski wstrzymało się od głosu: Magdalena Adamowicz, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Adam Jarubas, Jarosław Kalinowski, Włodzimierz Karpiński, Janusz Lewandowski i Elżbieta Łukacijewska.

Tymczasem w tekście 2,4 biliona euro ma Polska zmarnować na transformację ujawniłem, że „z analizy francuskiego think tanku Institut Rousseau wynika, że osiągnięcie przez Polskę tzw. neutralności klimatycznej w 2050 r. będzie nas kosztowało niewyobrażalnie astronomiczną kwotę 2,4 biliona euro”.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA