fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumKto jeszcze broni Polaków i Węgrów w Parlamencie Europejskim

Kto jeszcze broni Polaków i Węgrów w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski wezwał do podjęcia dalszych działań w celu poprawy standardów demokracji w Polsce i na Węgrzech. Uchwała uzyskała poparcie pięciu wielkich sił politycznych (Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów, Liberałów, Zielonych i Zjednoczonej Lewicy), jednak nie wszyscy europosłowie zagłosowali zgodnie z powszechnie przyjętą ideologią. Jak podaje dziennik „El Confidencial”, politycy wywodzący się Hiszpańskiej Partii Ludowej (Partido Popular), a tworzący Europejską Partię Ludową wyłamali się i nie zagłosowali według z góry narzuconego schematu.

Mimo godnej pochwały postawy hiszpańskich polityków, rezolucja została podjęta przy 446 głosach za, 178 przeciw i 41 wstrzymujących się. Nie ulega jednak wątpliwości, że pozorna “przegrana” w głosowaniu stanowi swego rodzaju triumf dla polityki obranej zarówno przez polski jak i węgierski rząd. Delegacja hiszpańska odeszła bowiem od linii, za którą podążyła jej rodzina polityczna, a która w większości głosowała za rezolucją i uczyniła to w czasie, gdy Europejska Partia Ludowa zamierza pozbyć się Fidesz – partię premiera Węgier Viktora Orbana. Co ciekawe, rezolucja została również odrzucona przez hiszpańską formację Vox i flamandzkich nacjonalistów, przez grupę Tożsamość i Demokracja (która skupia eurosceptyków) oraz przez kilku posłów do PE, którzy nie są zrzeszeni w ramach żadnego ugrupowania.

To nie pierwszy raz, kiedy Polska i Węgry są atakowane przez Unię Europejską. Powołując się na ochronę niezależności sądów, zagrożoną sytuacją wolności słowa oraz korupcją i stanem demokracji, w 2017 r. wobec Polski, zaś w 2018 r. wobec Węgrzech została wszczęta procedura na podstawie art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Co więcej, przedstawiciele eurolandów zasiadający w Parlamenie Europejskim są zdania, że wcześniejsze uruchomienie art 7 TUE wobec Polaków i Węgrów nie spowodowało, że kraje zarządzane przez „nacjonalistów i socjalistów” chociaż trochę przybliżyły się do fundamentalnych wartości UE. Z tego powodu eurodeputowani w swojej rezolucji zwrócili się o to, by debaty o Polsce i Węgrzech były „bardziej regularne i ustrukturyzowane” oraz by Komisja Europejska wykorzystała wszystkie dostępne jej narzędzia, w szczególności te, które ostatecznie pozwalają na postawienie danego kraju przed sądem w sytuacji naruszenia wartości godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości oraz państwa prawnego.

Procedura określona w art. 7 TUE może w konsekwencji doprowadzić do zawieszenia danego państwa lub utraty przez nie prawa głosu w Radzie Ministrów UE. Aby jednak do tego tak się stało wymagana jest jednomyślność Rady, tj. pozostałe państwa członkowskie z wyjątkiem kraju wobec, którego wszczęto postępowanie muszą być zgodne.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że procedura art. 7 TUE może dotyczyć zarówno Polski jak i Węgier, uzyskanie jednomyślności jest niemożliwe.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA