fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKto jeszcze broni Polaków i Węgrów w Parlamencie Europejskim

Kto jeszcze broni Polaków i Węgrów w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski wezwał do podjęcia dalszych działań w celu poprawy standardów demokracji w Polsce i na Węgrzech. Uchwała uzyskała poparcie pięciu wielkich sił politycznych (Europejskiej Partii Ludowej, Socjalistów i Demokratów, Liberałów, Zielonych i Zjednoczonej Lewicy), jednak nie wszyscy europosłowie zagłosowali zgodnie z powszechnie przyjętą ideologią. Jak podaje dziennik „El Confidencial”, politycy wywodzący się Hiszpańskiej Partii Ludowej (Partido Popular), a tworzący Europejską Partię Ludową wyłamali się i nie zagłosowali według z góry narzuconego schematu.

Mimo godnej pochwały postawy hiszpańskich polityków, rezolucja została podjęta przy 446 głosach za, 178 przeciw i 41 wstrzymujących się. Nie ulega jednak wątpliwości, że pozorna “przegrana” w głosowaniu stanowi swego rodzaju triumf dla polityki obranej zarówno przez polski jak i węgierski rząd. Delegacja hiszpańska odeszła bowiem od linii, za którą podążyła jej rodzina polityczna, a która w większości głosowała za rezolucją i uczyniła to w czasie, gdy Europejska Partia Ludowa zamierza pozbyć się Fidesz – partię premiera Węgier Viktora Orbana. Co ciekawe, rezolucja została również odrzucona przez hiszpańską formację Vox i flamandzkich nacjonalistów, przez grupę Tożsamość i Demokracja (która skupia eurosceptyków) oraz przez kilku posłów do PE, którzy nie są zrzeszeni w ramach żadnego ugrupowania.

To nie pierwszy raz, kiedy Polska i Węgry są atakowane przez Unię Europejską. Powołując się na ochronę niezależności sądów, zagrożoną sytuacją wolności słowa oraz korupcją i stanem demokracji, w 2017 r. wobec Polski, zaś w 2018 r. wobec Węgrzech została wszczęta procedura na podstawie art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Co więcej, przedstawiciele eurolandów zasiadający w Parlamenie Europejskim są zdania, że wcześniejsze uruchomienie art 7 TUE wobec Polaków i Węgrów nie spowodowało, że kraje zarządzane przez „nacjonalistów i socjalistów” chociaż trochę przybliżyły się do fundamentalnych wartości UE. Z tego powodu eurodeputowani w swojej rezolucji zwrócili się o to, by debaty o Polsce i Węgrzech były „bardziej regularne i ustrukturyzowane” oraz by Komisja Europejska wykorzystała wszystkie dostępne jej narzędzia, w szczególności te, które ostatecznie pozwalają na postawienie danego kraju przed sądem w sytuacji naruszenia wartości godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości oraz państwa prawnego.

Procedura określona w art. 7 TUE może w konsekwencji doprowadzić do zawieszenia danego państwa lub utraty przez nie prawa głosu w Radzie Ministrów UE. Aby jednak do tego tak się stało wymagana jest jednomyślność Rady, tj. pozostałe państwa członkowskie z wyjątkiem kraju wobec, którego wszczęto postępowanie muszą być zgodne.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że procedura art. 7 TUE może dotyczyć zarówno Polski jak i Węgier, uzyskanie jednomyślności jest niemożliwe.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA