fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajKto odpowiada za rosnące ceny najmu w galeriach?

Kto odpowiada za rosnące ceny najmu w galeriach?

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) zrzeszająca ponad dwieście firm, między innymi największych właścicieli i zarządców centrów handlowych, wdała się w medialny dialog z inną organizacją – reprezentacją firm podnajmujących przestrzenie handlowe, czyli Związkiem Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). Galerie odwiedza coraz mniej ludzi, więc rośnie ryzyko ich bankructw.

Starcie medialne obu organizacji – reprezentującej najemców z jednej strony oraz wynajmujących powierzchnie w galeriach handlowych z drugiej strony, staje się coraz bardziej głośne. Toczący się między nimi, w formie listów otwartych, spór obnaża przede wszystkim słabość rynku galerii handlowych i niestety – przynajmniej na razie – brak jest konstruktywnych pomysłów na kompromisowe wyjście z kryzysu.

Odczuwają skutki wojny?

ZPPHiU uważa, że obecność w centrach handlowych staje się ekonomicznie nieopłacalna dla branży handlu i usług. W jej opinii, rozpatrując narastający problem galerii handlowych, należy mieć na względzie katastrofalną sytuację wynikającą z wojny na Ukrainie.

W liście, będącym dramatycznym apelem do PRCH (zaadresowanym do właścicieli i dzierżawców galerii handlowych) czytamy o „konieczności stworzenia zrównoważonego środowiska dla działania firm i setek tysięcy zatrudnionych pracowników” w dłuższej perspektywie. „W duchu odpowiedzialności za przyszłość centrów handlowych w Polsce usiądźmy do stołu, by na nowo ułożyć zasady zrównoważonego, sprawiedliwego i empatycznego współistnienia w skomplikowanym i dramatycznie się zmieniającym ekosystemie” – piszą przedsiębiorcy.

Ich zdaniem to właśnie wojna ma powodować poważne tąpnięcie również na rynku galerii handlowych, a „jej skutki już odczuwamy i niestety odczuwać będziemy przez kolejne miesiące i lata” – czytamy dalej. Najemcy piszą też o rozchwianych kursach walut, o przerwanych łańcuchach dostaw, o szybujących cenach paliw, energii, transportu oraz presji na wzrost wynagrodzeń. W efekcie tych wszystkich czynników koszty działalności w galeriach mają być „niestosownie wysokie”, a obecność w centrach handlowych staje się ekonomicznie nieopłacalna dla branży handlu i usług.

Twarda odpowiedź galerii

Polska Rada Centrów Handlowych w swojej odpowiedzi zarzuciła ZPPHiU wykorzystywanie wojny na Ukrainie jako pretekstu do uchylania się od odpowiedzialności za wypracowanie stosownych rozwiązań. „PRCH niestety odnosi wrażenie, że głównym powodem sprowokowanej akcji medialnej jest chęć wykorzystania dramatycznej sytuacji w Ukrainie do zabiegania o własne interesy, a nie wspólnego wypracowania rozwiązań, które uwzględnią trudną sytuację całej branży – wszystkich najemców, nie tylko tych zrzeszonych w ZPPHiU – ale także Wynajmujących” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Organizacja „galerników” wzywa do tego, by ze zrozumieniem podejść zwłaszcza do rosnących kosztów operacyjnych, na które zarówno najemcy, jak i wynajmujący nie mają wpływu, a które obciążają obie strony.

My, jako redakcja, wiemy jedno: wojna na Ukrainie oczywiście będzie mieć wpływ na polski rynek, ale wpływ ten jest na ogół odroczony w czasie (z wyjątkiem importerów). Coraz częściej natomiast wykorzystywana jest jako usprawiedliwienie różnego rodzaju niedociągnięć w biznesie i gospodarce, których początki mają swoje źródła daleko przed agresją Rosji. Nie powinno się więc zasłaniać swoich błędów wojną, ale należy sprawnie przygotowywać i wdrażać prorozwojowe rozwiązania.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA