fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajKto odpowiada za rosnące ceny najmu w galeriach?

Kto odpowiada za rosnące ceny najmu w galeriach?

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) zrzeszająca ponad dwieście firm, między innymi największych właścicieli i zarządców centrów handlowych, wdała się w medialny dialog z inną organizacją – reprezentacją firm podnajmujących przestrzenie handlowe, czyli Związkiem Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). Galerie odwiedza coraz mniej ludzi, więc rośnie ryzyko ich bankructw.

Starcie medialne obu organizacji – reprezentującej najemców z jednej strony oraz wynajmujących powierzchnie w galeriach handlowych z drugiej strony, staje się coraz bardziej głośne. Toczący się między nimi, w formie listów otwartych, spór obnaża przede wszystkim słabość rynku galerii handlowych i niestety – przynajmniej na razie – brak jest konstruktywnych pomysłów na kompromisowe wyjście z kryzysu.

Odczuwają skutki wojny?

ZPPHiU uważa, że obecność w centrach handlowych staje się ekonomicznie nieopłacalna dla branży handlu i usług. W jej opinii, rozpatrując narastający problem galerii handlowych, należy mieć na względzie katastrofalną sytuację wynikającą z wojny na Ukrainie.

W liście, będącym dramatycznym apelem do PRCH (zaadresowanym do właścicieli i dzierżawców galerii handlowych) czytamy o „konieczności stworzenia zrównoważonego środowiska dla działania firm i setek tysięcy zatrudnionych pracowników” w dłuższej perspektywie. „W duchu odpowiedzialności za przyszłość centrów handlowych w Polsce usiądźmy do stołu, by na nowo ułożyć zasady zrównoważonego, sprawiedliwego i empatycznego współistnienia w skomplikowanym i dramatycznie się zmieniającym ekosystemie” – piszą przedsiębiorcy.

Ich zdaniem to właśnie wojna ma powodować poważne tąpnięcie również na rynku galerii handlowych, a „jej skutki już odczuwamy i niestety odczuwać będziemy przez kolejne miesiące i lata” – czytamy dalej. Najemcy piszą też o rozchwianych kursach walut, o przerwanych łańcuchach dostaw, o szybujących cenach paliw, energii, transportu oraz presji na wzrost wynagrodzeń. W efekcie tych wszystkich czynników koszty działalności w galeriach mają być „niestosownie wysokie”, a obecność w centrach handlowych staje się ekonomicznie nieopłacalna dla branży handlu i usług.

Twarda odpowiedź galerii

Polska Rada Centrów Handlowych w swojej odpowiedzi zarzuciła ZPPHiU wykorzystywanie wojny na Ukrainie jako pretekstu do uchylania się od odpowiedzialności za wypracowanie stosownych rozwiązań. „PRCH niestety odnosi wrażenie, że głównym powodem sprowokowanej akcji medialnej jest chęć wykorzystania dramatycznej sytuacji w Ukrainie do zabiegania o własne interesy, a nie wspólnego wypracowania rozwiązań, które uwzględnią trudną sytuację całej branży – wszystkich najemców, nie tylko tych zrzeszonych w ZPPHiU – ale także Wynajmujących” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Organizacja „galerników” wzywa do tego, by ze zrozumieniem podejść zwłaszcza do rosnących kosztów operacyjnych, na które zarówno najemcy, jak i wynajmujący nie mają wpływu, a które obciążają obie strony.

My, jako redakcja, wiemy jedno: wojna na Ukrainie oczywiście będzie mieć wpływ na polski rynek, ale wpływ ten jest na ogół odroczony w czasie (z wyjątkiem importerów). Coraz częściej natomiast wykorzystywana jest jako usprawiedliwienie różnego rodzaju niedociągnięć w biznesie i gospodarce, których początki mają swoje źródła daleko przed agresją Rosji. Nie powinno się więc zasłaniać swoich błędów wojną, ale należy sprawnie przygotowywać i wdrażać prorozwojowe rozwiązania.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA