fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKraj79 tys. zł w przeliczeniu na jednego pracującego, aby pokryć wydatki państwa

79 tys. zł w przeliczeniu na jednego pracującego, aby pokryć wydatki państwa

Z każdym kolejnym rokiem mieszkańcy Polski płacą coraz większe kwoty, aby sfinansować kolejne wydatki władz centralnych i samorządowych oraz podległych im instytucji.

Co roku Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju publikuje raport pt. „Rachunek od państwa”, w którym podaje, ile wynoszą publiczne wydatki państwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W 2022 r. było to prawie 36 tys. zł, co stanowi wzrost o 5 tys. zł względem roku wcześniejszego i jest wartością większą o ponad 15 tys. zł od wyniku zanotowanego w roku 2015 (gdy było to niecałe 20 tys. zł). Gdyby jednak wydatki państwa przeliczyć tylko na pracujących, wtedy okaże się, iż każdy z nich przeznaczył w zeszłym roku na ten cel prawie 80 tys. zł.

Suma wydatków publicznych w 2022 r. sięgnęła 1,34 bln zł, czyli 43,5 proc. PKB. Oznacza to, że od 2015 r. wzrosły one w Polsce, w ujęciu nominalnym, o ponad 78 proc., a w ujęciu realnym (po uwzględnieniu inflacji) – o 38 proc.

Największą częścią wydatków państwa (pochodzących z podatków lub zaciąganego przez rząd długu publicznego) są świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz środki przeznaczane na służbę zdrowia.

Analitycy FOR zwracają uwagę na to, że obecne rządy finansują coraz większe wydatki wprowadzając kolejne podatki, jak np. „opłatę emisyjną”, „daninę solidarnościową”, „podatek bankowy” czy „podatek handlowy” lub zwiększając zadłużenie (od 2015 r. wzrosło o 64 proc.), od którego w przyszłości trzeba będzie zapłacić odsetki.

for.org.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA