fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKraj79 tys. zł w przeliczeniu na jednego pracującego, aby pokryć wydatki państwa

79 tys. zł w przeliczeniu na jednego pracującego, aby pokryć wydatki państwa

Z każdym kolejnym rokiem mieszkańcy Polski płacą coraz większe kwoty, aby sfinansować kolejne wydatki władz centralnych i samorządowych oraz podległych im instytucji.

Co roku Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju publikuje raport pt. „Rachunek od państwa”, w którym podaje, ile wynoszą publiczne wydatki państwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W 2022 r. było to prawie 36 tys. zł, co stanowi wzrost o 5 tys. zł względem roku wcześniejszego i jest wartością większą o ponad 15 tys. zł od wyniku zanotowanego w roku 2015 (gdy było to niecałe 20 tys. zł). Gdyby jednak wydatki państwa przeliczyć tylko na pracujących, wtedy okaże się, iż każdy z nich przeznaczył w zeszłym roku na ten cel prawie 80 tys. zł.

Suma wydatków publicznych w 2022 r. sięgnęła 1,34 bln zł, czyli 43,5 proc. PKB. Oznacza to, że od 2015 r. wzrosły one w Polsce, w ujęciu nominalnym, o ponad 78 proc., a w ujęciu realnym (po uwzględnieniu inflacji) – o 38 proc.

Największą częścią wydatków państwa (pochodzących z podatków lub zaciąganego przez rząd długu publicznego) są świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz środki przeznaczane na służbę zdrowia.

Analitycy FOR zwracają uwagę na to, że obecne rządy finansują coraz większe wydatki wprowadzając kolejne podatki, jak np. „opłatę emisyjną”, „daninę solidarnościową”, „podatek bankowy” czy „podatek handlowy” lub zwiększając zadłużenie (od 2015 r. wzrosło o 64 proc.), od którego w przyszłości trzeba będzie zapłacić odsetki.

for.org.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA