fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaKto sprzedaje węgiel w Polsce

Kto sprzedaje węgiel w Polsce

Większość polskich składów węgla to małe firmy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił wyniki inspekcji polskiego rynku węgla, podczas której sprawdzano m.in. wielkość zatrudnienia oraz wolumeny sprzedaży. W sumie skontrolowano blisko 3,9 tys. składów węgla.

Z badania wynika, że sprzedażą węgla w naszym kraju zajmują się głównie małe firmy, a 88 proc. badanych sprzedawców tego surowca prowadzi tylko jeden skład. Mediana przychodów ze sprzedaży węgla za pierwsze trzy kwartały tego roku dla podmiotów z tej grupy wyniosła około 600 tys. zł. Ponad 97 proc. badanych sprzedawców prowadzi maksymalnie 3 składy węgla i ich mediana przychodów wyniosła ok. 650 tys. zł.

– Zgromadzone dane wyraźnie wskazują, że sprzedażą węgla zajmują się przede wszystkim małe firmy, zatrudniające niewielką liczbę pracowników i osiągające z tytułu sprzedaży węgla relatywnie niewielkie przychody – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. – Dla większości z nich sprzedaż węgla nie jest główną a poboczną działalnością – ponad połowa badanych przedsiębiorców wskazała, że sprzedaż węgla odpowiada za mniej niż 30 proc. ich całkowitych przychodów – dodał.

Zdecydowana większość badanych prowadzi składy węgla w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub osobowej (2358 podmiotów), a prawie dziesięć razy mniej firm to osoby prawne (288 podmiotów). Większość firm zatrudnia do 9 pracowników (2072 firmy), a w tej grupie 1408 podmiotów to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 3 osób.

UOKiK

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA