fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaEnergetykaKto straci, a kto zyska na nowej polityce energetycznej Unii?

Kto straci, a kto zyska na nowej polityce energetycznej Unii?

Inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu zaklasyfikowanie energetyki jądrowej jako przyjaznej środowisku wywołała spore kontrowersje przede wszystkim u... Niemców, chociaż emocje towarzyszące tzw. „zielonej transformacji” odczuwalne są również w innych europejskich stolicach.

Unia Europejska w ramach planu tzw. dekarbonizacji gospodarki proponuje, aby do listy zielonych certyfikatów lub taksonomii środowiskowej włączyć energię nuklearną. Dzięki temu elektrownie jądrowe byłyby traktowane jako „zielone inwestycje”, a ich budowa mogłaby być objęta dofinansowaniem z Unii. Zgodnie z założeniami projektu w przypadku elektrowni jądrowych kraje ubiegające się o pomoc finansową z Brukseli będą musiały spełnić określone wymagania, takie jak: respektowanie nowoczesnych standardów technologicznych, oferowanie konkretnego planu eliminacji odpadów promieniotwórczych, czy też ograniczenie ilości emitowanych gazów cieplarnianych.

Propozycja Komisji Europejskiej jest sprzeczna z dotychczasowymi planami energetycznymi Berlina, który od 2011 r, konsekwentnie realizuje politykę rezygnacji z energii atomowej, czego przejawem jest zamknięcie z początkiem roku trzech z ostatnich sześciu elektrowni jądrowych funkcjonujących w kraju.

Presja z Paryża

Chociaż za zmianą dotychczasowego podejścia do energii jądrowej opowiadały się Francja, Polska oraz trzynaście innych kraju członkowskich, to nie ulega wątpliwości, że największą presję wywierała Francja, na terytorium której działa 58 elektrowni jądrowych. Trzeba przyznać, że prezydent Emmanuel Macron zręcznie wykorzystał tymczasową próżnię władzy spowodowaną zmianą rządu w Niemczech, aby przeforsować zmiany w podejściu do energetyki jądrowej.

Niecały miesiąc po objęciu władzy nowy niemiecki rząd stoi już przed pierwszym poważnym wyzwaniem. Przewartościowanie stanowiska wobec energetyki jądrowej przez Unię to „zdrada” Zielonych i ich wyborców. W Niemczech od lat toczy się dyskusja na temat  konieczności zamykania elektrowni jądrowych. W listopadzie 2021 roku ulicami Berlina przeszli przeciwnicy zamykania kolejnych elektrowni jądrowych w Niemczech.

Czy faktycznie zrównoważona?

W unijnej debacie na temat energetyki jądrowej wszystko sprowadza się do nomenklatury. Wielu polityków przypomina, że warto zauważyć, iż nazwanie czegoś przez europejskich biurokratów zieloną energią wcale nie czyni jej przyjaznej środowisku. W publicznej dyskusji nie można pominąć argumentów przeciwników energii jądrowej związanych z problemami i kosztami wynikającymi np. z unieszkodliwienia odpadów promieniotwórczych. W Niemczech wciąż trwają poszukiwania lokalizacji dla końcowego składowiska wysokoaktywnych odpadów, zaś ekonomiści wyliczają koszty wyjścia z atomu.

Nie należy również pomijać faktu, że podczas wydobycia uranu wytwarzane są gazy cieplarniane, zaś po wypadkach w elektrowniach jądrowych, takich jak Czarnobyl w 1986 roku i Fukushima w 2011 roku, całe regiony pozostają przez długi czas niezdatne do zamieszkania, a tymi, którzy muszą płacić za ogromne szkody spowodowane katastrofami, są ludzie, a nie przemysł.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA