fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaKto straci, a kto zyska na nowej polityce energetycznej Unii?

Kto straci, a kto zyska na nowej polityce energetycznej Unii?

Inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu zaklasyfikowanie energetyki jądrowej jako przyjaznej środowisku wywołała spore kontrowersje przede wszystkim u... Niemców, chociaż emocje towarzyszące tzw. „zielonej transformacji” odczuwalne są również w innych europejskich stolicach.

Unia Europejska w ramach planu tzw. dekarbonizacji gospodarki proponuje, aby do listy zielonych certyfikatów lub taksonomii środowiskowej włączyć energię nuklearną. Dzięki temu elektrownie jądrowe byłyby traktowane jako „zielone inwestycje”, a ich budowa mogłaby być objęta dofinansowaniem z Unii. Zgodnie z założeniami projektu w przypadku elektrowni jądrowych kraje ubiegające się o pomoc finansową z Brukseli będą musiały spełnić określone wymagania, takie jak: respektowanie nowoczesnych standardów technologicznych, oferowanie konkretnego planu eliminacji odpadów promieniotwórczych, czy też ograniczenie ilości emitowanych gazów cieplarnianych.

Propozycja Komisji Europejskiej jest sprzeczna z dotychczasowymi planami energetycznymi Berlina, który od 2011 r, konsekwentnie realizuje politykę rezygnacji z energii atomowej, czego przejawem jest zamknięcie z początkiem roku trzech z ostatnich sześciu elektrowni jądrowych funkcjonujących w kraju.

Presja z Paryża

Chociaż za zmianą dotychczasowego podejścia do energii jądrowej opowiadały się Francja, Polska oraz trzynaście innych kraju członkowskich, to nie ulega wątpliwości, że największą presję wywierała Francja, na terytorium której działa 58 elektrowni jądrowych. Trzeba przyznać, że prezydent Emmanuel Macron zręcznie wykorzystał tymczasową próżnię władzy spowodowaną zmianą rządu w Niemczech, aby przeforsować zmiany w podejściu do energetyki jądrowej.

Niecały miesiąc po objęciu władzy nowy niemiecki rząd stoi już przed pierwszym poważnym wyzwaniem. Przewartościowanie stanowiska wobec energetyki jądrowej przez Unię to „zdrada” Zielonych i ich wyborców. W Niemczech od lat toczy się dyskusja na temat  konieczności zamykania elektrowni jądrowych. W listopadzie 2021 roku ulicami Berlina przeszli przeciwnicy zamykania kolejnych elektrowni jądrowych w Niemczech.

Czy faktycznie zrównoważona?

W unijnej debacie na temat energetyki jądrowej wszystko sprowadza się do nomenklatury. Wielu polityków przypomina, że warto zauważyć, iż nazwanie czegoś przez europejskich biurokratów zieloną energią wcale nie czyni jej przyjaznej środowisku. W publicznej dyskusji nie można pominąć argumentów przeciwników energii jądrowej związanych z problemami i kosztami wynikającymi np. z unieszkodliwienia odpadów promieniotwórczych. W Niemczech wciąż trwają poszukiwania lokalizacji dla końcowego składowiska wysokoaktywnych odpadów, zaś ekonomiści wyliczają koszty wyjścia z atomu.

Nie należy również pomijać faktu, że podczas wydobycia uranu wytwarzane są gazy cieplarniane, zaś po wypadkach w elektrowniach jądrowych, takich jak Czarnobyl w 1986 roku i Fukushima w 2011 roku, całe regiony pozostają przez długi czas niezdatne do zamieszkania, a tymi, którzy muszą płacić za ogromne szkody spowodowane katastrofami, są ludzie, a nie przemysł.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA