Firmy przemysłowe należą do przedsiębiorstw, którym najbardziej grozi bankructwo – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba podmiotów zawieszających działalność gospodarczą.

Przytaczane dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w minionym miesiącu z rejestru REGON wyrejestrowano 16 636 firm, czyli o 13,7 proc. więcej niż w sierpniu. Z drugiej strony we wrześniu zarejestrowano 35 558 nowych podmiotów, czyli o 9,6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jeśli chodzi o liczbę firm zawieszających działalność, to wzrosła ona o 1,2 proc. w porównaniu do sierpnia.

„To kolejno o 14 proc. i 23 proc. więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Obserwujemy obecnie mniejszą liczbę zamykanych działalności w budownictwie i handlu. Najbardziej zagrożone bankructwem są firmy przemysłowe, które w największym stopniu odczuwają skutki obserwowanego spowolnienia gospodarczego” – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

PIE prognozuje, że liczba podmiotów zawieszających działalność będzie rosnąć, co jest spowodowane zarówno czynnikiem sezonowym, jak i spowolnieniem gospodarczym. Więcej otwieranych firm to efekt wzrostu liczby osób zaczynających działalność informatyczną oraz większą liczbą usług, co wynika z zamieniania etatów na działalność gospodarczą i zatrudnianie cudzoziemców.

PAP, PIE

Poprzedni artykułCoraz więcej osób na samozatrudnieniu
Następny artykułIlu rolników otrzymało dopłaty do nawozów?