Podczas gdy kraje Zachodu zwiększają dostawy broni do Ukrainy, Rosja zapewnia sobie zaopatrzenie z Chin, Iranu i Korei Północnej.

Fot. Pexels

Według źródeł „The Wall Street Journal” – potwierdzonych również przez rosyjskie rejestry celne – chińskie państwowe przedsiębiorstwa zbrojeniowe realizują dostawy broni i technologii wojskowych do Federacji Rosyjskiej. Chodzi tu m.in. o sprzęt nawigacyjny, części do samolotów czy urządzenia służące do zakłócania komunikacji.

Pekin może w ten sposób działać zgodnie z przyjętą w 2021 roku ustawą o sankcjach zagranicznych. Pozwala ona chińskim przedsiębiorstwom na ignorowanie międzynarodowych ograniczeń nakładanych na dane państwo.

Oprócz Chin, broń Rosji dostarczają też Iran i Korea Północna.

Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne opublikowało dane, zgodnie z którymi łączna wartość wymiany handlowej między Rosją a Chinami była w 2022 roku rekordowa. Sięgnęła poziomu 1,28 mld juanów, czyli 190 mld dolarów.

Kilka miesięcy temu doszło do spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Podczas rozmów w uzbeckiej Samarkandzie wyrazili zadowolenie z rozwoju relacji między ich państwami i zapowiedzieli dalsze wzmocnienie współpracy.

Reuters, fmprc.gov.cn

Poprzedni artykułWielki powrót Japonii do energii nuklearnej
Następny artykułUnia chce zamknąć kopalnie tylnymi drzwiami