fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKtórzy kontrahenci mogą nie zapłacić?

Którzy kontrahenci mogą nie zapłacić?

Podczas pandemii wzrosła niepewność co do terminowości i wypłacalności kontrahentów – wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Ankieta przeprowadzona wśród mikro, małych i średnich firm wykazała, że aż 42 proc. przedsiębiorców twierdzi, iż dziś zalegać z płatnością może zarówno nowy, jak i stały zleceniodawca. Dla porównania w 2018 r. tylko 3 proc. przedsiębiorców twierdziło, że terminowość w płatnościach nie jest powiązana z długością współpracy z daną firmą. Wówczas bowiem najczęściej z płatnościami zalegali właśnie stali kontrahenci, z którymi współpraca trwała co najmniej trzy lata.

– To obrazuje, jak warunki pandemiczne zwiększyły niepewność działania biznesu. Wcześniej przedsiębiorcy potrafili lepiej wytypować, kto może nadużyć ich zaufania, teraz jest im trudniej to przewidzieć. Nie pozostaje nic innego jak uważać na każdego, niezależnie od długości wzajemnych relacji – powiedział w komunikacie Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. – Tymczasem przed pandemią najczęściej zawodzili właśnie klienci znani od lat. W okresie koronakryzysu stali się oni jednak bardziej sumienni czując, że w trudnych czasach są zobowiązani do dbania o swoich stałych partnerów i niepewne łańcuchy dostaw. W rezultacie, odsetek firm wskazanych jako ryzykownych płatniczo klientów znanych co najmniej trzy lata spadł z 48 do 36 proc.

Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK mówią, że w 2021 r. o 9 tys. zmalała liczba firm, które nie płacą w terminie. Obecnie w tym niechlubnym gronie jest 311,5 tys. przedsiębiorstw. Jednocześnie o prawie 11 proc. wzrosła kwota zaległości z 33,5 mld zł do 37,3 mld zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA