fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKuba liberalizuje handel na wyspie

Kuba liberalizuje handel na wyspie

Kuba po raz pierwszy od 60 lat pozwoli zagranicznym inwestorom na handel hurtowy i detaliczny na wyspie. Zgodnie z zapowiedziami kubańskich urzędników, inwestorzy zagraniczni będą mogli w całości lub częściowo posiadać hurtownie na Kubie. Oznaczałoby to odejście od polityki komunistycznych władz wyspy zapoczątkowanej przez Fidela Castro w latach 60-tych polegającej na nacjonalizacji handlu detalicznego.

Kuba stoi obecnie w obliczu najpoważniejszego kryzysu gospodarczego od dziesięcioleci – z rosnącymi cenami i niezadowoleniem społecznym. Nowe plany mają być rozwiązaniem problemu niedoborów podstawowych towarów, takich jak żywność i lekarstwa, ale nie oznaczają pełnego otwarcia dla handlu.

Handel detaliczny nie będzie otwarty dla międzynarodowych inwestorów bez kontroli, ponieważ „rynek państwowy musi dominować” – powiedziała minister handlu zagranicznego Kuby Betsy Díaz Velázquez. Minister gospodarki Alejandro Gil stwierdził, że to posunięcie pozwoli na „rozszerzenie i dywersyfikację dostaw dla ludności i przyczyni się do ożywienia krajowego przemysłu”.

W 1969 r. Fidel Castro znacjonalizował prywatny przemysł hurtowy i detaliczny na Kubie. Nowa ustawa o inwestycjach zagranicznych mówi jednak, że scentralizowany rząd kraju nie może rozwiązać problemu niedoboru podstawowych towarów bez inwestycji z zagranicy.

Zgodnie z nową polityką priorytetem będą przedsiębiorstwa, które od kilku lat mają siedzibę na Kubie. Kuba ma traktować priorytetowo umowy z firmami sprzedającymi technologie i sprzęt związany z zieloną energią, które mogą zwiększyć produkcję krajową.

Korespondent BBC w Ameryce Środkowej i na Kubie, Will Grant, uważa, że ruch ten jest czymś, czemu twardogłowi rewolucjoniści sprzeciwiają się od lat, ale jego sukces nie jest w żaden sposób gwarantowany. Dodaje też, że ściśle kontrolowane przez państwo środowisko gospodarcze Kuby nie jest atrakcyjną opcją dla wielu inwestorów.

Do problemów gospodarczych wyspy przyczyniły się pandemia koronawirusa, niższe dotacje z Wenezueli oraz surowe restrykcje i sankcje nałożone na wyspę przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, które amerykańskie władze zdecydowały się w maju złagodzić. Zgodnie z nowymi wytycznymi złagodzone zostały ograniczenia dotyczące podróżowania i ilości pieniędzy, które mieszkańcy USA mogą wysłać do swoich rodzin na Kubie.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA